Według popularnej niegdyś piosenki maj rozsiewa zioła. W Ogrodzie Łobzów zioła wysialiśmy już dawno, teraz cieszymy się ich aromatem i różnorodnością, w orangerii i na zagonach stoją pełne palety ponad dwudziestu rodzajów ziół. Dlatego tematem przewodnim majowych wpisów będą właśnie zioła! Te popularne, przyprawowe na kuchenne parapety i te mniej znane, których niemal magiczne właściwości przybliżymy w najbliższych postach. Będzie pachnąco, aromatycznie i eterycznie…

A teraz tradycyjnie prezentujemy nasz ulubiony smak, zapach i kwiat na maj:

Smak:

Mięta swój aromat zawdzięcza mentolowi, mentonowi, mentenowi, fellandrenowi i limonenowi. W zależności od odmiany stężenie aktywnych czynników ulega subtelnym zmianom, co odczuwamy jako wariacje smakowe tego zioła. W ten sposób poza miętą, poczujemy smak grapefruita, truskawki a nawet…czekolady! Zapraszamy do Ogrodu Łobzów, by poznać bogactwo smakowe 9 odmian mięty na własnym języku.

Zapach:

Rozmaryn, czyli łzy morza (łac. ros – łza + marinus-morskie) ma zastosowanie zarówno kulinarne, lecznicze jak i religijne… Ciepły, przenikliwy aromat uzyskuje się w wyniku destylacji całej rośliny. Rozmarynowe kosmetyki łagodzą stany zapalne skóry. Osłabione po zimie włosy szybko nabiorą energii, jeśli do szamponu przy myciu głowy dodamy kroplę naturalnego olejku z rozmarynu. Przywraca głębię kolorowi włosów i poprawia krążenie skóry głowy.

W aromaterapii olejek rozmarynowy służy do:

stymulacji umysłu i pamięci (polecamy na sesję i maturę!)
masażu przy bólach artetycznych i mięśniowych
oczyszcza drogi oddechowe (inhalacje)

Kwiat: 

Piwonia /Peonia sp./ tworzy tak spektakularne po względem wielkości, formy i aromatu kwiaty, że zdaje się bezkonkurencyjna w majowych igrzyskach florystycznych. Ponad to piwonia lekarska jak najbardziej kwalifikuje się do ziołowej tematyki.

Kwiat Flos Paeoniae w fitoterapii ma zastosowanie w leczeniu:

chorób skóry
artretyzmu i reumatyzmu
hemoroidów

Uwaga: leczenie piwonią lekarską (ze względu na silne działanie) musi odbywać się pod nadzorem lekarza lub fitoterapeuty.

Orzeźwiająca miodolada z dodatkiem mięty to hit nadchodzącego sezonu piknikowego! Jedna gałązka rozmarynu doda aromatu litrowej butelce oliwy. Widok piwonii drzewiastej leczy chandrę i marazm…

Najkorzystniejsze dni maja dla:

siewu: 9-19
sadzenia i przesadzania: 8-17, 19-20, 24-26
zbioru ziół: 4-7, 12-13 (szczególnie ziół o działaniu nasercowym), 22-26, 31
podlewania: 4-5, 12-14, 22-23
nawożenia: 21
plewienia: 4-5, 12-13, 25-6

Od prac ogrodniczych i podlewania lepiej wstrzymać się w dniach 1 i 27-28.05

Podobne wpisy