Prymus pierwiosnek
16.03.2022 | Bez kategorii
Jeszcze wiatr szczypie w uszy, wieczorem pod podeszwami butów chrupie szron, a drzewa śpią. Ale nie pierwiosnek. Już się wyrywa, już się zgłasza na ochotnika na balkon, niemal podskakuje w doniczce na parapecie. Wiosna nadchodzi, a kto, jak nie pierwiosnek, wie to najlepiej? Jak dbać o pierwiosnki? Czy można wystawić je już w marcu na zewnątrz?
GÓRSKIE ŁĄKI
Pierwiosnki w naturze rosną na górskich łąkach. Wbrew nazwie (primus – łac. pierwszy), nie one pierwsze zakwitają na owych łąkach, lecz krokusy. Pierwiosnki w swoich gęstych rozetach mięsistych liści wyglądają trochę jak w puchowych kurtkach. Zupełnie jak pierwsi, odważni balkonowicze, owinięci po uszy szalem, lecz wystawiający raźnie twarz w stronę słońca. Nic tak nie smakuje, jak pierwsza wiosenna zielona herbata na balkonie. Najlepiej w towarzystwie pierwiosnków.
Właśnie – czy można już wystawiać prymulki na balkon?
Tak. Ale. Jeśli już na przedwiośniu marzy nam się namiastka górskiej łąki na balkonie skorzystajmy z możliwości, jaką dają nam pierwiosnki. „Sklepowe” doniczkowe pierwiosnki, czyli pierwiosnek zwyczajny /Primula vulgaris/ to bylina ogrodowa. Pamiętajmy jednak, że uprawa pokojowa ją trochę rozpieściła i przed wystawieniem na zewnątrz pierwiosnek wymaga hartowania – stopniowego wystawiania na chłód. Optymalna temperatura dla pierwiosnków to 15-180C, dlatego zerkajmy na termometr i chowajmy rośliny, gdy powieje mroźny wiatr od wschodu. Zetnie on kwiaty, lecz rozeta przetrwa. Tylko, że to owe kwiaty są nam do szczęścia w marcu potrzebne…
JAK DBAĆ O PIERWIOSNKI DONICZKOWE?
W obawie przed owym mrozem i utratą kwiatów, chowamy je zazdrośnie w domach. A tam kwiaty coś szybko przekwitają, liście żółkną… i taki skutek chytrzenia skarbami wiosny.
Pierwiosnki w pomieszczeniach, gdzie temperatura przekracza 18°C szybko przekwitają i marnieją w oczach. Zbyt mocno podlewane – zagniwają. Dlatego mimo wszystko optymalnym miejscem uprawy jest dla nich jest osłonięty balkon oraz parapet okienny (gdzie na początku asymilacji łatwo będzie nam przestawiać skrzyneczkę na dzień na zewnątrz, na noc do bezpiecznego środka. Przynajmniej dopóki roślina się nie zahartuje, ale także dopóki wiosna w pełni się nie rozszaleje – na zewnątrz pierwiosnek potrafi utrzymać kwitnienie nawet od marca do maja).
Ciekawostka: pierwiosnki sadzone w grupach po kilka sztuk oraz w towarzystwie innych roślin, także podsadzane pod śpiące jeszcze w dużych donicach krzewy czy drzewka, szybciej adaptują się do trybu rośliny ogrodowej i nawet spadki temperatur nie wyrządzają ich kwiatom krzywdy. Podłoże warto wyściółkować grubiej korą i/lub mchem.
Gdzie ustawić donice z pierwiosnkami na balkonie/tarasie?
W zacisznym, osłoniętym miejscu w pobliżu nagrzewającej się od słońca ściany, lecz tak, by same rośliny znajdowały się w świetle rozproszonym, nigdy palącym, bezpośrednim.
Jak często podlewać pierwiosnki?
Szczególnie w okresie kwitnienia nie znoszą przesuszenia podłoża. Podlewamy regularnie odstaną wodą, sprawdzając palcem podłoże, by było wilgotne, lecz nie przelane.
Ważne: Usuwajmy przekwitające kwiaty. A gdy przekwitnie zupełnie? Pozostawmy rozetę liści w donicy lub przesadźmy do ogrodu. Jeśli przetrwa i przezimuje, zakwitnie znowu na wiosnę. I nie będzie już potrzebować hartowania…