Motyli krzew, omżyn, budleja, pomarańczowe oczko, letni lilak. Pierwsza nazwa jest zdecydowanie najtrafniejsza, bowiem w upalne, letnie dni ukwiecone pędy krzewu aż wibrują od owadów i motyli. Skąd wzięła się budleja? Jak z powodzeniem uprawiać ją w ogrodzie i w donicy?
VADEMECUM BUDLEJOWE
1 Skąd pochodzi budleja?
W stanie naturalnym budleję po raz pierwszy odnotowano w Prowincji Syczuan w Chinach, a następnie w Japonii. Dzikie budleje zobaczymy obecnie także na południu Europy, w Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii, a także w Wielkiej Brytanii, gdzie zyskała status rośliny inwazyjnej i ekspansywnej.
2 Dlaczego na budleję Brytyjczycy mówią, że jest bombowa…?
Taki przydomek budleja uzyskała w Anglii, gdzie te pionierskie rośliny licznie porastają tereny, na które w czasie II-giej Wojny Światowej spadły bomby. Ruiny fabryk, nieczynne torowiska to siedliska motylich krzewów.
3 Czy dzięki budlejom populacja motyli się zwiększa?
Z nektaru omżynu korzystają dorosłe osobniki motyli, jednak nie jest on rośliną żywicielską dla stadium gąsienicy (te do rozwoju potrzebują np. pokrzyw, roślin motylkowatych).
4 Od kiedy uprawia się budleję jako roślinę ogrodową?
Wydawałoby się, że jest to roślina stosunkowo nowa, a jednak w świecie zachodnich ogrodników znana jest od roku 1890 (już 8 lat później Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Anglii uhonorowało budleję nagrodą Merit).
5 Skąd pochodzi nazwa Buddleia davidii?
Nazwa rodzajowa Buddleia to hołd Linneusza dla angielskiego botanika i kleryka Adama Buddle’a, wielbiciela mchów i autora nowej „Flory Anglii” (opracowanie nie doczekało się publikacji). Epitet gatunkowy davidii to wspomnienie ojca Armanda David, który z misji w Chinach wysłał do Francji raport o zachwycającym krzewie, wabiącym motyle.
6 Jak uprawiać budleję w Polsce?
Z uczuciem i wyrozumiałością. Jakkolwiek budleja, posadzona na słonecznym stanowisku udaje się na niemal każdej, przeciętnej glebie ogrodowej, warto pamiętać, że krzew nie jest odporny na mróz (pędy przemarzają poniżej -15oC). Szczególnie młode okazy zabezpieczamy na zimę agrowłókniną.
7 Co zrobić, gdy budleja przemarzła?
Na wiosnę ścinamy wszystkie pędy przy ziemi. Krzew ma w sobie wiele wigoru i często odbija, jakby nic się nie stało. Mocne cięcie warto przeprowadzić co sezon, korzystnie wpływa na pokrój rośliny.
8 Jak uprawiać budleję w donicy?
Jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią wybierzmy odmianę, której docelowe rozmiary są mniejsze, niż forma wyjściowa gatunku np.:
Border Beauty’ 1,5m
Dart’s Papillon Bleu’ 1-1,5m
Blue Chip’ 0,8m
Nanho Purple’ 1-1,5m
Peakeep’ 1m
Średnica donicy powinna być nie mniejsza niż 45cm i koniecznie posiadać odpływ. Sadzimy roślinę w podłoże uniwersalne, lekkie, próchniczne pamiętając o warstwie keramzytu na dnie. Ustawiamy w miejscu osłoniętym, zalanym słonecznym światłem, w pobliżu miejsca, gdzie lubimy siadywać z książką – zapach kwiatów i towarzystwo motyli sprawi, że spędzimy wspaniałe, wspólne chwile.