social social social

Poniedziałek - sobota 9:00 - 18:00

Niedziela handlowa 9:00 - 15:00

Poznaj sklep stacjonarny

Poniedziałek - sobota 9:00-18:00 | Niedziela handlowa 9:00-15:00

Modlitewna Maranta

26.01.2022 | Bez kategorii

 

 

 

Maranta to jedna z tych roślin, które przypominają nam miłe lata ’80.  Stały na stoliczku w rozproszonym przez muślin firanek świetle słońca. A gdy zbliżał się wieczór, zaczynały się modlić. O co modli się maranta? Być może o prawidłową pielęgnację…

 

 

MODLITWA MARANTY


Wieczorową porą możemy zaobserwować, jak liście maranty unoszą się ku niebu w błagalnym geście. Jakby prosząc o zmiłowanie:

bardzo proszę o to, by nie dosięgnął mnie przeciąg i by temperatura pomieszczenia nie spadła poniżej 16°C
by okrutne słońce południowego okna nie spaliło mnie na popiół
codzienne zraszanie i mądre podlewanie racz mi dać latem, a zimą strzeż przed przelaniem i zagniwaniem
a jeśli nie proszę o zbyt wiele, tak dobrze byłoby zamieszkać w ciepłej i wilgotnej szklarence lub pod szklanym kloszem.


Oprócz szklarenki, rajem dla maranty byłoby okno wschodnie w ciepłej łazience, gdzie para po każdym prysznicu czy kąpieli miałaby na roślinę zbawienny wpływ. Maranta wraz z np. miniaturowymi paprociami wygląda przepięknie także w terrarium.

5 PYTAŃ I ODPOWIEDZI ODNOŚNIE MARANTY

 

1. Skąd pochodzi maranta?

Roślina naturalnie występuje na obszarze brazylijskich lasów tropikalnych. Temperatura utrzymuje się tam na stałym poziomie (przeważnie 27-29oC), a wilgotność jest tak wysoka, że woda skrapla się na końcach rzęs.

 

2. Jak duża rośnie maranta?

Niewysoka, osiąga ok. 25cm na wysokość. Warto ją regularnie odmładzać, wtedy pięknie się zagęszcza. Ze względu na nieduże gabaryty można, jak już wspomniano, zmieścić marantę pod szklanym kloszem, w gablocie lub terrarium.

 

3. Czy maranta choruje?

Rzadko. Szkodzi jej woda, stojąca w korzeniach. Ten błąd uprawowy najczęściej zdarza się zimą, kiedy wystarczy marantę podlać 1-2 razy w tygodniu. Jednak nawet latem, kiedy wymaga intensywnego podlewania, zawsze warto zlać z dna nadmiar wody. Podlewamy zawsze tylko miękką wodą.

 

4. Dlaczego maranta blednie?

Dzieje się tak na skutek nadmiaru światła. Przenieśmy roślinę trochę dalej od okna. Najlepiej rośnie na parapetach okien wschodnich oraz północno-wschodnich. Można także ulokować ją w zasięgu rozproszonego światła okien zachodnich.

 

5. Czym wytłumaczyć zjawisko „modlenia” się rośliny?

W ciągu dnia maranta leży jakby plackiem, liście leżą płasko. Wraz z nadejściem wieczoru liście unoszą się stopniowo ku górze. Jest to zjawisko skorelowane z rytmem dobowym rośliny, zależnym od ilości światła, jakie dociera do liści. Wpływa ono na przemiany fizjologiczne rośliny, zwiększa się turgor i sztywność tkanek. Roślina chowa zieloną część, odsłaniając spodnią, różową. Biorąc pod uwagę właściwości antocyjanów (odpowiadających za kolor purpurowy), być może roślina przyjmuje na noc pozycję ochronną.

 

Ach i jeszcze bonusowe pytanie: Czy maranta jest trująca? Dotychczas nie odnotowano przypadków zatrucia się marantą, także przez koty.