Bogactwo szyszek
21.12.2021 | Bez kategorii
Te dekoracje świąteczne dosłownie leżą na ziemi. Wybierzmy się na spacer z koszykiem i nazbierajmy trochę tych całkowicie ekologicznych i najbardziej naturalnych ozdób świątecznych nie tylko tego sezonu. Gdzie szukać najpiękniejszych szyszek? Czym są szyszki? I czemu z jodły znikają szyszki?
BOGACTWO SZYSZEK
Czym jest szyszka? Najogólniej mówiąc jest to zdrewniały strobil żeński. Występuje u roślin iglastych, głównie z rodziny sosnowatych /Pinaceae/, choć podobne struktury zdarzają się też u innych drzew, nawet liściastych. Ale o tym za chwilę.
Pod którymi drzewami szukać szyszek?
Największe bogactwo szyszek znajdziemy u sosen.
sosna żółta – naprawdę wielkie, zdrewniałe szyszki
sosna czarna – klasyczne, mocne szyszki wielkości i kształtu jajka
wejmutka – wydłużone i lekko wygięte szyszki o kontrastującej, jaśniejszej końcówce struktur podporowych.
Delikatne, wydłużone, miękkie szyszki znajdziemy pod świerkami.
Gotowe „patyczki” wręcz upstrzone małymi szyszuniami leżą pod modrzewiami. Wyjątkowo urocze szyszki ma modrzew japoński – wyglądają jak miniaturowe, zdrewniałe róże.
Małe i nieduże szyszki znajdziemy także pod choiną kanadyjską, cyprysami i cedrami.
Wyjątkowe, wąsate szyszki znajdziemy pod daglezją.
Dlaczego jodła nie ma szyszek?
Pod jodłami możemy sobie co najwyżej powdychać aromat. Szyszek nie znajdziemy. Ale dlaczego? Czy to jakaś choroba? Co zjadło szyszki? Czas i wiatr. Szyszki jodłowe się rozpadają, a na pędach zostają jedynie trzpienie.
Czy szyszki rosną też na drzewach liściastych?
Nie w dosłownym tego słowa znaczeniu. Trochę byłoby to jak gruszki na wierzbie. Ale na olchach znajdziemy z łatwością miniaturowe, szyszkopodobne kotki, które śmiało możemy wykorzystać do świątecznych dekoracji.
SZYSZKOWE SPOSOBY
Wybierając się po szyszki pamiętajmy o 3 zasadach:
szyszki zbieramy w dzień jeśli już nie słoneczny (bo o takie w grudniu niełatwo) to chociaż w miarę suchy
w suche dni szyszki będą otwarte, dzięki czemu będziemy mogli wytrząść z nich nasiona – w domu będą tylko „śmieciem” a w naturze są szansą na drzewo lub pokarm
nie zbieramy szyszek mokrych czy ubrudzonych ściółką – niech zostaną i sobie dalej butwieją.
5 pomysłów na wykorzystanie szyszek do dekoracji świątecznych:
1. kranz
Szyszki dodadzą naturalnego uroku każdemu wieńcowi adwentowemu. Na odpowiedniej konstrukcji można zrobić także kranz z samych tylko, gęsto upakowanych szyszek – odpowiednio przechowywany może nam służyć jako dekoracja przez wiele lat.
2. aromatyzer
Duże szyszki sosnowe można postawić pionowo i skrapiać olejkami eterycznymi. Drewno nasiąknie nimi i będzie stopniowo uwalniało aromat.
3. szyszko-bańki
Szyszki sosnowe na jodle – czemu nie? Wystarczy zamontować sznureczek lub kokardkę i szyszko-bańka gotowa.
4. szyszka w prezencie
Małe szyszki można przymocować jako ozdobę także do prezentów. Będą wyglądały, jakby pod choinką umieściła je wiewiórka.
5. podano do stołu
Szyszki pięknie przyozdobią świąteczny stół, nie tylko w stroikach, co po prostu leżące w pozornym nieładzie. Pamiętajmy, by obejrzeć je dokładnie, by w czasie kolacji nie wypełzł z nich jakiś lokator i nie utopił się w barszczyku.