social social social

Poniedziałek - sobota 9:00 - 18:00

Niedziela handlowa 9:00 - 15:00

Poznaj sklep stacjonarny

Poniedziałek - sobota 9:00-18:00 | Niedziela handlowa 9:00-15:00

Biedronkowe ciekawostki

17.08.2022 | Bez kategorii

 

 

Celtowie przestrzegali, by nie zabijać biedronki, jeśli samemu nie chce się zginąć dnia następnego. Coś w tym jest, bo przecież każde z nas od dzieciństwa obchodziło się z biedronkami z wielką delikatnością. Gdy usiadła na nas, zdejmowano tę „bożą krówkę” z niemal nabożną ostrożnością i unoszono ku niebu na dłoni, by odleciała. I zaniosła do nieba nasze życzenie. Co jeszcze warto wiedzieć o biedronkach?

 

8 CIEKAWOSTEK O BIEDRONKACH

 

#1 Czym żywi się biedronka?

Biedronki zajadają się mszycami (najchętniej mszycą czeremchowo-zbożową), przędziorkami, rośliniarkami, miodówkami, tarcznikami, małymi mrówkami, czerwcami, małymi larwami muchówek i motyli. W ataku głodu zdarza im się kanibalizm.

 

#2 Jaka jest wydajność biedronek w walce z mszycami?

Im więcej mszyc tym większe obżarstwo. Dorosła biedronka potrafi pochłonąć ok. 200 szt. mszyc. Stadium larwalne (które trwa 20 dni) idzie jak burza i przez cały okres aktywności redukuje populację dostępnych „pod nosem” mszyc nawet o tysiące sztuk (średnio 400-800).

 

#3 Jak odróżnić biedronkę rodzimą od azjatyckiej?

Po kropkach. W Polsce występuje ok. 80 gatunków biedronkowatych, z czego najczęściej spotykaną jest biedronka siedmiokropka oraz dwukropka – które odróżniamy po… kropkach na pokrywach skrzydeł. Biedronka azjatycka, zwana arlekinem, to bardzo zróżnicowany barwnie gatunek (kremowe, żółte, pomarańczowe, czarne). Wielkością odpowiada biedronce siedmiokropce, występuje także w wersji czerwonej oraz 7 kropkami, przypominając do złudzenia biedronkę rodzimą. Odróżnimy je po kształcie kropek:

  • biedronka rodzima ma kropki regularne
  • brzegi kropek biedronki azjatyckiej są nieregularne, rozmyte i bardziej przypominają cętki.
  •  

#4 Czy biedronka azjatycka jest szkodliwa?

Ponieważ jest gatunkiem nowym – w Polsce pojawiła się po raz pierwszy w Poznaniu w roku 2007 – nie ma jeszcze naturalnych wrogów (jakkolwiek zauważono, że imago siedmiokropki lubi coraz częściej zjeść larwy i jaja biedronki azjatyckiej), w związku z czym staje się bardzo liczna. Liczebność, wyprowadzanie nawet 5 pokoleń rocznie oraz większa nachalność w okresie jesiennym, by schować się w ludzkich domach, by tam zimować sprawia, że biedronki te trudno polubić. Częściej niż u rodzimych biedronek zdarza im się także siadać na człowieku. Pacnięte wyrzucają z siebie silnie alergenną substancję, co jeszcze bardziej pogarsza nasze z nimi relacje… Lecz biedronka azjatycka także zjada masowo mszyce i inne szkodniki – przez to z Azji sprowadzono ją do Ameryki (skąd rozwlekła się po całym świecie). To, że w okresie niedoboru mszyc zje także larwę rodzimej biedronki zdarza się i naszej siedmiokropce…

 

#5 Jak długo żyje biedronka?

Maksymalnie 3 lata. Długość życia biedronki zależy od warunków środowiskowych, temperatury, dostępności pożywienia a przede wszystkim dobra kryjówka na zimę – szczeliny w korze drzew, sterta opadłych liści lub hotel dla owadów.

 

#6 Czego nie lubi biedronka?

Oprysków chemicznych… Biedronki nie lubią także mięty, kamfory i zapachu skórek z cytryny – te możemy zastosować w okresie jesiennym, by zniechęcić azjatyckich natrętów do wdzierania się do naszych mieszkań.

 

#7 Co zjada biedronki?

Biedronki nie są smaczne i zjadane są sporadycznie przez ropuchy, żaby, pasikoniki i zdesperowane pająki. Czasem biedronkę zje także jaskółka i jerzyk, ale raczej mają potem popsuty cały wieczór.

 

#8 Czym jest wydzielana przez biedronki żółta substancja o dziwnym zapachu?

Jest to hemolimfa, zawierająca kokcinellinę. Biedronka wydziela tę substancję, by odstraszać mrówki –  strażniczki mszyc. Wyrzut hemolimfy następuje także w sytuacji stresowej, gdy np. chcemy złapać biedronkę. U osób wrażliwych może ona wywołać podrażnienie skóry, a wdychana atak kaszlu i podrażnienie śluzówek. Zatem lepiej biedronkę zostawić w spokoju, niech pałaszuje mszyce, a jeśli chcemy „kawałek chleba”, to udajmy się do piekarni. Biedronka ma ważniejsze sprawy na głowie.