Dorodny asparagus w roli rośliny pokojowej widnieje na czarno-białych fotografiach z czasów naszych prapradziadków. Od tego czasu pojawia się i znika z salonów, by przetrwać w roli zielonej gałązki dodawanej do bukietu z róż w nowohuckich kwiaciarniach. Tymczasem nadchodzi jego wielki powrót. Oto Asparagus wraca piedestał – w roli jednej z najmodniejszych roślin doniczkowych 2020 roku. Przyjrzyjmy się im zatem bliżej.
DUŻY I PUCHATY
Duży i puchaty – to pierwsze określenia, jakie nasuwają się na myśl o asparagusie. Bez wątpienia nie należy do grupy mizernych miniaturek. Obficie gałęziakowe pędy tworzą sporą kulę, którą warto eksponować poprzez umieszczenie w podwieszanych kwietnikach – to kolejny niezwykle modny element zielonego salonu.
Oto 5 pytań i 5 odpowiedzi w temacie asparagusowym:
1.Czy wypada mówić na asparagusa szparag?
Asparagus jadalny to A. offcinalis – szparag lekarski. Asparagusy doniczkowe to:
A. densiflorus (niegdyś A. sprengeri)
A. setaceus (niegdyś A. plumosus)
A. falcatus
A. umbellatus.
Bezpieczniej nazywać je asparagusami, na wypadek gdyby ktoś był fanem dań ze szparagów i zechciał je zjeść. Jednak pod względem nomenklatury – nie jest to błędem.
2. Który asparagus to ten słynny „koperek” z kwiaciarni PRL-u?
To asparagus pierzasty – A. setaceus. Wydawałoby się, że moda na nie minęła, ale coraz częściej we współczesnej florystyce trafimy na asparagusa, szczególnie w nowszych gatunkach i odmianach. Dzięki nim bukiety nabierają „powietrza”. Świetnie spisują się także wplecione w wianki czy girlandy.
3. Czy wszystkie asparagusy uprawiamy tak samo?
Nie. Choć różnice dotyczą głównie ilości światła, optymalnej dla rozwoju rośliny. Najbardziej światłożądny jest A. densiflorus. Pozostałe są bardziej tolerancyjne pod tym względem. Jednak duża ilość rozproszonego światła to dla nich prawdziwa rozkosz. Dobrze rosną w pobliżu okien wschodnich i zachodnich oraz lekko oddalone od okien południowych. Ale uwaga: zbyt mocne nasłonecznienie powoduje matowienie, blednięcie i drewnienie pędów.
4. Czy to prawda, że asparagus jest całkowicie odporny na suche powietrze?
Nie, nie jest. Długotrwale utrzymujące się suche powietrze, generowane zimowym ogrzewaniem we wnętrzach spowoduje w końcu żółknięcie i osypywanie się pędów. Jednak asparagus wytrzymuje dużo więcej i dłużej niż inne rośliny z powodu specjalnych bulwek, w których gromadzi wodę oraz łusek zamiast liści – to odporna, lecz nie niezniszczalna roślina. Lubi zraszanie, stale wilgotne podłoże a zimą optymalna temperatura wynosi 15-18oC. Łyse i łysiejące pędy wycinamy sekatorem bez skrupułów u nasady – to sprowokuje roślinę do regeneracji.
5. Czy asparagus kwitnie?
Tak. A nawet owocuje. Jego drobne, białe, przyjemnie wonne kwiaty pojawiają się latem. Są dwupienne, to znaczy, że roślina w sprzyjających warunkach zapyli się sama i zawiąże owoce.
WAŻNE: Czerwone jagody są niejadalne – warto o tym pamiętać, jeśli w domu mamy amatorów podgryzania. Pozostałe części rośliny są nieszkodliwe.