Ależ się zrobiło pięknie. Lasy, parki i skwery wyglądają teraz, jakby ze wszystkich sił chciały nam rekompensować powoli rosnący deficyt słońca. Czym złoci się szata z definicji złotej, polskiej jesieni? Które drzewa i krzewy stają się miodowe, cytrynowe, szafranowe i dlaczego?

WIDZĘ KSANTOFILE!

Tak, to nie przywidzenia. Patrząc na złote, żółte, kanarkowe liście, przez które prześwieca dziś słońce, widzimy ksantofile. Skąd się wzięły? Kiedy? Jak? Były już tam. Od wiosny. Jednak skrywały się pod chlorofilem – zielonym barwnikiem czynnym fotosyntetycznie.

Ponieważ jednak światła jest coraz mniej, a temperatura spada, chlorofil ulega rozpadowi. W miarę, jak proces ten postępuje, coraz lepiej widzimy ksantofile. Karotenoidy (zbiorcza nazwa dla ksantofili i karotenów). A czasem nawet antocjany. Te jednak to trochę inna historia.

Od czego zależy jesienne wybarwienie liści?

Od wielu czynników, m.in. od:

gatunku rośliny
natężenia światła, jakie otrzymało w sezonie
temperatury
typu podłoża.

Ciekawostka: to samo drzewo w różnych latach może wybarwiać się subtelnie inaczej. By się o tym przekonać, warto tego samego dnia jesieni, np. 19 października każdego roku fotografować wybrane drzewo, a potem porównać odcienie.

Tak, to nie przywidzenia. Patrząc na złote, żółte, kanarkowe liście, przez które prześwieca dziś słońce, widzimy ksantofile.

ZŁOTO, ZŁOTO, ZŁOTO

Nagłówek zupełnie jak refren w ulubionej piosence krasnoludów. Pod którymi krzewami i drzewami znajdziemy najwięcej złota?

ZŁOTE KRZEWY

tawuła
dzika róża
hortensja
oczar
tawulec pogięty (czasem rudzieje)
perukowiec podolski (na półcienistych stanowiskach).

ZŁOTE DRZEWA

brzoza
miłorząb
lipa
jesion
magnolia
klon jawor
olcha
topola
tulipanowiec
modrzew („Ale to nie liście, tylko igły”. liście liście, tylko sprytnie zredukowane).

Podobne wpisy