Złota forsycja
30.03.2022 | Bez kategorii
Forsycja, w pogardzie mając prognozowany powrót przymrozków a nawet śniegu, stopniowo dąży do pełnej fazy swego rozkwitu. Słońce schowało się za szarzyzną chmur? Cóż z tego, skoro ona sama w sobie złoci się i promienieje. Bierzmy z niej przykład. Co warto wiedzieć o tym pozornie dobrze znanym krzewie? Jak pielęgnować forsycję? Czy wytrzyma w donicy na balkonie?
KULT SŁOŃCA
Forsycja pochodzi z obszaru Chin i Korei, lecz popularność w roli rośliny ozdobnej uzyskała w Kraju Wschodzącego Słońca (Japonii), gdzie stanowi preludium dla osławionej kwitnącej wiśni. Niezwykła wydaje się myśl, że właśnie teraz, niemal 12 tysięcy kilometrów stąd, na odległej wyspie, tak innej od tutejszego krajobrazu, także kwitną forsycje.
Wybierzmy się zatem na spacer (spacer do Japonii zajmie nam ok. 2 254 godzin). Tym razem niech trasę wyznaczają dla nas forsycje. Wypatrzymy je już z daleka. Gdzie nas zaprowadzą?
W Krakowie najwięcej forsycji rośnie:
na osiedlach mieszkaniowych z lat 1960-80
w starych ogrodach np. na Salwatorze
na terenach ogródków działkowych
w parkach i na skwerach
na pasach zieleni np. między Alejami Trzech Wieszczów
przy szkołach i przedszkolach.
Forsycje nasadza się:
w formie żywopłotów swobodnych, półswobodnych i formowanych soliterów
na klombach mieszanych (gdzie każdy krzew ma swój moment chwały)
w dużych grupach np. w pasach zieleni między drogami.
Ciekawostka: Przyjrzyjmy się tym złotym krzewom w czasie słoty i w dniu cudownie słonecznym. Zróbmy im zdjęcie i porównajmy. Kiedy lśni bardziej?
CIERPLIWA FORSYCJA
1. Jakie gatunki i odmiany forsycji spotykamy najczęściej w naszym otoczeniu?
Najstarsze forsycje, jakie sadzono w ogrodach, ale także terenach miejskich naszej strefy, to forsycje zwisłe /Forsythia suspensa/. Występuje w dwóch odmianach:
F. suspensa var. fortunei – pokrój początkowo wzniesiony, starsze pędy zwisają
F. suspensa var. sieboldii – pędy łukowato wygięte.
Głównie drugi wariant służył niektórym z nas do zakładania baz w parkowych zaroślach. Dzięki temu pamiętamy smak kwiatów forsycji zwisłej, które są nieco mniejsze, o płatkach krótszych i krąglejszych.
Forsycję zwisłą stopniowo wyparła obficiej kwitnąca i gęstsza forsycja pośrednia /F. x intermedia/ (krzyżówka F. suspensa x F. viridissima). Ten kultywar spotkamy także w coraz liczniejszych odmianach np.:
’Goldrausch’ – wyjątkowo okazała odmiana o większych, ciemniejszych kwiatach (także na pędach jednorocznych)
’Beatrix Farrand’ – amerykańska odmiana o wyprostowanym pokroju, wysokości 2m
’Densiflora’ – zwarta, szeroka o szczególnie obfitym kwitnieniu
’Golden Times’ – dorasta do 2m; ozdobna nie tyle z kwiatów do z żywozielonego ulistnienia
’Karl Sax’ – o kwiatach większych w odcieniu lekko pomarańczowym
’Maluch’ – odmiana polska, dorasta do 1m (możemy podziwiać stojąc w korku na Alejach na wysokości Kina Kijów)
’Kanarek’ – polska odmiana z lat 60′; dorasta do 2m, pokrój zwarty, odporna na warunki miejskie.
Rarytasami botanicznymi są forsycje zielone /F. viridissima/ i ich odmiany, co ciekawe bardziej ozdobne pod kątem ulistnienia, niż kwiatów:
’Kumson’ – o wyjątkowo graficznym, kremowym unerwieniu liści
’Weber’s Bronx’ – dorasta do 0,5m; intrygujące purpurowe wybarwienie jesienne
’Mck Citrine’ – niewielki, zwarty i niemal kulisty krzew o średnicy nie przekraczającej 1m; ulistnienie pstre, sztywne, lancetowate.
2. Dlaczego forsycja nie kwitnie?
Forsycja jest mrozoodporna. Krzew przeżyje nawet siarczysty mróz. Jednak jego świeże przyrosty i delikatne kwiaty – niekoniecznie. Dlatego wiosenne przymrozki czasem pozbawiają nas widoku kwitnącej forsycji. Uszkodzone mrozem pędy wycinamy ostrym sekatorem i cierpliwie czekamy do przyszłego roku.
3. Kiedy przyciąć przerośniętą forsycję?
Po kwitnieniu. Większość forsycji zakwita na pędach dwuletnich, dlatego nie zaleca się cięcia jesienią. Starsze okazy warto mocno prześwietlić – wpłynie to korzystnie na obfitość kwitnienia i kondycję krzewu.
4. Jak długo kwitnie forsycja?
W optymalnych warunkach forsycja potrafi utrzymać kwitnienie od marca do maja. Wysokie temperatury skracają ten czas.
5. Czy forsycję można uprawiać w donicy?
Karłowate odmiany forsycji poradzą sobie znakomicie w dużej, zdrenowanej donicy. Podłoże warto co roku na wiosnę wzbogacić porcją świeżego kompostu lub dodawać płynny biokompost do podlewania raz w tygodniu w okresie maj-sierpień (by wspomóc krzew na czas zawiązywania pąków kwiatowych). Forsycje to tolerancyjne, odporne krzewy, dzięki czemu możemy donicę ustawić zarówno niemal w dowolnym miejscu, poza głębokim cieniem.