Daglezja zielona – już samo jej miano brzmi pięknie.  Niemal czujemy żywiczny zapach lasów Ameryki Północnej, gdzie „świerki Douglasa” rosną równo niczym szeregi armii gigantów.  Za oceanem daglezje pełnią rolę świątecznych drzewek równie często co świerki czy jodły. Z którymi były na przestrzeni wieków mylone, nawet przez botaników. Co warto wiedzieć o daglezji?

8 CIEKAWOSTEK O DAGLEZJI

1.Czym różni się daglezja od świerków czy jodeł?

W przeszłości, zanim daglezja uzyskała własny rodzaj botaniczny, naukowcy wielokrotnie mianowali ją świerkiem, sosną, a nawet sekwoją. Jej pędy faktycznie wyglądają łudząco podobnie do iglastych krewnych (skrętoległe igły są miękkie w dotyku, od góry posiadają rowek a od spodu jaśniejsze „kreseczki” aparatów szparkowych).

Na szczęście pewien francuski botanik dostrzegł unikalny urok szyszek daglezji – trójząbkowe łuski wspierające wystają spod łusek nasiennych (wyglądają przez to trochę jak tylne łapki i ogonek malutkich zwierzątek, kryjących się w szyszce) i nadał jej własny rodzaj botaniczny – Pseudotsuga sp.. Szyszki i gigantyczne rozmiary daglezji to aspekty wyróżniające daglezję.

2. Jak wysoka rośnie daglezja zielona?

Daglezje to wysokie drzewa. Naprawdę wysokie… Najwyższymi daglezjami są daglezje zielone – Pseudotsuga menziesii.

Co ciekawe największe – ponad 120m okazy – rosną u wybrzeży Pacyfiku w Ameryce Północnej.

3. Jak szybko rośnie daglezja?

To jedno z najszybciej rosnących drzew iglastych. Zwalnia z wiekiem, inwestując w mocny pień. Po 15 latach większość daglezji osiąga już wysokość niemal 10m.

Na otwartej przestrzeni drzewo rośnie odrobinę wolniej, tworząc piękny, gęsty stożek z wyraźnym przewodnikiem, osiągając średnicę ok. 6m.

4. Czy daglezja może rosnąć w Polsce?

Tak. Z zastrzeżeniem, że zapewni się jej odpowiednią ilość przestrzeni. Dlatego daglezję sadzi się w dużych ogrodach i parkach. Jest w pełni mrozoodporna.

5. Jakie wymagania ma daglezja?

Drzewo to nie ma specjalnych wymagań odnośnie podłoża – jest tolerancyjne, znosi jałowe, piaszczyste grunty o odczynie obojętnym i lekko kwaśnym. Znosi okresowe susze. Potrzebuje jednak dużo światła – zacienione elementy drzewa ogałacają się (podobnie czyni świerk).

6. Czy daglezja sprawdzi się w roli świątecznej choinki?

Tak. Jest odporniejsza na suche powietrze niż np. szybko osypujący się z igieł świerk. Najlepiej nabyć daglezję w donicy z bryłą korzeniową, której wilgotność staramy się utrzymywać przez cały czas, dopóki daglezja nie będzie mogła wylądować w gruncie. Drzewko można dołować wraz z pojemnikiem i co roku zapraszać na świąteczny czas do domu. Oczywiście do czasu, aż mocny korzeń nie rozsadzi pojemnika, a gęsta korona nie przeciśnie się przez otwarte na oścież drzwi…

7. Jakie zastosowanie ma daglezja?

Ze względu na swoje gabaryty wysokie, proste pnie to idealne słupy i maszty. Do dziś wykorzystuje się daglezjowe drewno w budowie łodzi, a niegdyś stosowano je także przy konstrukcji… samolotów.

Z młodych pędów daglezji przyrządza się wiosenne napary tonizujące organizm i pomagające odzyskać wigor po długiej zimie.

8. Czy są jakieś mniejsze odmiany daglezji?

Tak. Można uprawiać je w ogrodzie, a w odpowiednio dużych pojemnikach. Do takich zastosowań poleca się daglezję zieloną w odmianach:

’Hofman’ – wolnorosnąca odmiana, dorasta po 10 latach maksymalnie do 4m przy średnicy nie przekraczającej 1m
'Fletcheri’ – po 10 latach osiąga wysokość pół metra przy szerokości 2-3m – prawdziwa zimozielona, pachnąca poducha.

Niemal czujemy żywiczny zapach lasów Ameryki Północnej, gdzie "świerki Douglasa" rosną równo niczym szeregi armii gigantów. 

Podobne wpisy