W trakcie dzisiejszej botanicznej wyprawy śladem francuskiego mnicha Plumiera zobaczymy wieczniekwitnące kwiaty, zachody słońca w Santa Cruz i grzejące się w żarze tropików…smoki. A wszystkie one nazwane zostały begoniami – na cześć Michela V Begona, botanika amatora i zarządcy dóbr królewskich Ludwika XIV.
Król Słońce był wielkim miłośnikiem ogrodów. A odkrycie tak odpornych i ozdobnych roślin, jak begonie było jak manna z nieba dla królewskich ogrodników (spała liczba ściętych, ogrodniczych głów…).
Do dziś wyodrębniono 1 550 botanicznych gatunków i odmian oraz wyhodowano ok. 15 000 hybryd.
Zacznijmy od tych niepozornych i bardzo popularnych – begonii wieczniekwitnących (B. semperflorens). Znajduje się w czołówce listy gatunków roślin sezonowych “nie do zamordowania”. Można je nasadzać do skrzynek i pojemników jak i bezpośrednio do gruntu. Ze względu na zwarty pokrój, barwy i intensywność kwitnienia begonia ta stosowana jest często w ogrodach pałacowych i tzw. dywanach kwiatowych lub do tworzenia ornamentów.

Z europejskich pałacowych ogrodów lotem charterowym lecimy do gorącej Boliwii, by poznać bliżej 5 odmian begonii boliwijskiej:
Bossa Nova Rose
Bossa Nova Orange
Bossa Nova Red
Bossa Nova White
Santa Cruz Sunset
Wszystkie są idealne do pojemników na tarasie i balkonie. Ogniste barwy i pierzasto-dzwonkowate kwiaty rozświetlą półcienisty zakątek. Lekko zwisający pokrój sprawia, że umieszczone na parapetach wyglądają, jakby wysypywały się z okien. Tworzą mocny akcent kolorystyczny, dlatego często można je spotkać w ogródkach kawiarnianych Krakowa, gdzie nawet mimo trudnych warunków zachowują swoją dekoracyjność przez cały sezon.
Skoro już jesteśmy znów w naszym mieście to czas na…smoki! Mamy dwie odmiany: czerwone (Begonia Dragon Red) i różowe (Dragon Pink). To największe z dostępnych w handlu odmian begonii dorastające do 50-70cm wysokości (co prawda w konserwatorium w Rochefort można zobaczyć begonie 5-cio metrowe). Smoki mają duże, lśniące liście o wdzięcznym kształcie i subtelne kwiaty w kolorze gumy do żucia, landrynek i truskawek.
Liczne zalety begonii zalety sprawiły, że rokrocznie smoki “lądują” w wielu krakowiskich oficynach, których mikroklimat jest najlepszy dla ich optymalnego rozwoju.
Kolejna wyprawa botaniczna do Nowej Gwinei już wkrótce!