Boże Narodzenie ma nie tylko swoją gwiazdę (Euphorbia pulcherrima), ale i swojego kaktusa. A Wielkanoc? Także. Lecz niech mi kaktus na dłoni wyrośnie, jeśli rozpoznam, który to grudnik, a który „wielkanocnik”. A może to jeden i ten sam kaktus? Czy Schlumbergera to Rhipsalis, czy Hatoria?

WIELKANOC W BRAZYLII

Zacznijmy od uporządkowania podstawowej wiedzy. Kaktus bożonarodzeniowy to inaczej grudnik, zygokaktus, czyli Schlumbergera truncata. Kaktus wielkanocny to Schlumbergera gaertneri.

Występuje także pod nazwami:

Epiphyllum gaertneri
Epiphyllum makoyanum
Epiphyllum russellianum var. gaertneri
Hatiora gaertneri
Rhipsalidopsis gaertneri
Rhipsalidopsis gaertneri var. tiburtii
Rhipsalis gaertneri.

W naturze znajdziemy go w szczelinach konarów drzew brazylijskich lasów (rejon południowo-wschodni, Parana, Santa Catarina). Epitet gatunkowy gaertneri to trybut dla rodziny Gaertner, niemieckich osadników Blumenau/Brazylia.

Pod hasłem kaktusa wielkanocnego trafimy także na mieszańca S. gaertneri z S. rosea o różowych kwiatach. Przyroda chciała, by kaktus ten zakwitał obficie wiosenną porą. Traf chciał, by okres kwitnienia zahaczał, zwiastował lub pokrywał się z ruchomym świętem Wielkiej Nocy. A ponieważ tak wielu z nas zamiast w kalendarz woli, by to rośliny mówiły nam, jaka pora nadeszła, Schlumbergera gaertneri stała się kaktusem wielkanocnym.

Przyroda chciała, by kaktus ten zakwitał obficie wiosenną porą. Traf chciał, by okres kwitnienia zahaczał, zwiastował lub pokrywał się z ruchomym świętem Wielkiej Nocy.

PIELĘGNACJA KAKTUSA WIELKANOCNEGO

Oprócz nazwy, morfologii i fizjologii, kaktusy świąteczne różnią się od siebie także w kwestiach odporności. O ile grudnik przetrwa stulecie (to bardzo długowieczne rośliny) i rozmaite błędy pielęgnacyjne, kaktus wielkanocny nie cechuje się już taką tolerancyjnością.

I wbrew nazwie – nie zmartwychwstanie, jeśli wykończy go nasz brak wiedzy odnośnie jego wymagań.

Stanowisko: jasne, lecz bez bezpośredniego słońca; latem możemy wystawić roślinę na zewnątrz (W suche, upalne lato dokładnie oglądamy co jakiś czas pędy, czy nie zaatakował wełnowiec). Optymalna temperatura dla S. gaertneri w okresie letnim to 25oC. Zimą przechładzamy (patrz niżej: Dlaczego kaktus wielkanocny nie kwitnie?)

Podlewanie: podłoże stale lekko wilgotne – zasuszanie i przelewanie może skutkować odpadaniem segmentów (które po lekkim zasuszeniu umieszczamy w podłożu, zyskując szansę na rozmnożenie kaktusa drogą wegetatywną).

Dlaczego kaktus wielkanocny nie kwitnie?

By zakwitnąć, kaktus wielkanocny w okresie od listopada do stycznia potrzebuje przebywać w niższej temperaturze o ścisłych parametrach 7-13°C. Zbyt wysoka temperatura w tym czasie zahamuje zawiązywanie pąków kwiatowych. Ograniczamy także podlewanie, lecz róbmy to z wyczuciem – nie pozwalamy bryle korzeniowej się nadto się obkurczyć.

Podobne wpisy