Kiedyś trawa mogła być ozdobna tylko w roli trawnika. Jeśli pojawiała się na rabacie to w roli uporczywego chwastu. Tymczasem w miarę rozwoju nowych trendów w projektowaniu ogrodów trawy zaczynają pełnić nowe role i nabierają coraz większego znaczenia.
W terminie ‘trawy ozdobne’ wskutek pewnych uogólnień znalazły się również m.in.:
trzciny
turzyce
kosmatki
bambusy
tataraki
sity
W całym tym botanicznym zamieszaniu nawet konwalnik / Ophipogon planiscapus ‘Niger’ /zyskał miano czarne ‘trawy’. Typ ulistnienia jest bowiem typowy dla układu jednoliściennych: równowąskie, długie, o równoległym unerwieniu (głównie płaskie, u turzyc o trójkątnym przekroju). Liście traw i ich pokrój zadecydowały o ich rosnącym powodzeniu.
W zależności od wysokości trawy mogą pełnić rolę:
żywopłotu (np. z miskantów / Miscanthus sp. /czy lasecznicy trzcinowatej / Arundo donax /)
soliterów (pojedyńczych nasadzeń o dużych walorach dekoracyjnych np. trawy pampasowe)
tła dla innych roślin (miskanty, bambusy, wydmuchrzyce)
wypełniaczy na rabatach (słonecznych: ostnica / Stipa sp. /; półcienistych: kostrzewa / Festuca sp. /; cienistych: turzyce / Carex sp. /, kosmatki /Luzula sp. /)
Wprowadzenie traw do ogrodu, na taras czy choćby w nasadzeniu do pojemników sprawi, że całość kompozycji nabierze ‘powietrza’, stanie się ona lżejsza. W zależności od towarzyszy i najbliższego otoczenia trawy dają swobodę nawiązań do stylu modernistycznego, japońskiego czy sielskiego, romatycznego a nawet rustykalnego.
W stylu nowoczesnym warto wykorzystać walor kolorystyczny liści:
stalowoszary czy srebrny u kostrzewy sinej czy większej: wydmuchrzysy piaskowej;
purpurowe liście u rozplenicy ‘Purple Majesty’
paskowane: białe podłużne pasy rajgrasu ‘Variegatum’ lub poprzeczne żółte miskantu ‘Zebrina’.
W ogrodach japońskich nie może zabraknąć rozplenicy japońskiej, bambusów i miskantów.
W stylu sielskim by rabatę zamienić w łąkę, można dosadzić kępy śmiałka / Deschampsia caespitosa / lub ostnicy, zwanej rówież “niedźwiedzim futrem”.
Stipa oraz owies wiecznie zielony / Helictotrichon sempervirens /również świetnie nadaje się do tworzenia bardzo modnych, naturalistycznych ogrodów w stylu preriowym.
Do półcienistych ogrodów leśnych polecamy turzyce i kosmatki.
W sąsiedztwie zbiorników wodnych oprócz tataraków i irysów warto umieścić takie gatunki jak manna mielec / Glyceria maxima /, trzęślica modra i sit / Juncus effusus /. W Ogrodzie Łobzów dostępna jest ‘pokręcona’ odmiana situ, która doda trochę humoru każdej kompozycji. Będzie on równie zadowolony z miejsca w gruncie, jak i w donicy.