W ręku cudownie chłodna szklanka z ogórkową lemoniadą, na obiad mizeria, wieczorem ogórkowa maseczka. Ach, sezon ogórkowy to jest to Skąd wzięły się ogórki? Jak długo trwa ogórkowy sezon? I dlaczego czasem trafiają się takie strasznie gorzkie ogórki? Dziś kilka ciekawostek o ogórkowej jagodzie oraz proste porady, jak uprawiać z powodzeniem własne ogórki na balkonie.
OGÓREK NOSI GARNITUREK
#1 Ogórek to jagoda
Gatunek Cucumis sativus po zapyleniu i zapłodnieniu kwiatu wykształca pojedynczy, mięsisty, podłużny owoc pozbawiony twardej pestki, który nazywamy prawidłowo jagodą o botanicznym typie pepo.
#2 Pradawny ogórek
Pierwsze wzmianki o ogórku pojawiały się już w świecie starożytnym ok. 5000 lat temu. W Indiach uprawia się ogórki od 3000 lat, dla porównania w krajach słowiańskich od wieku XVI. Do środkowej Europy przywędrowały z Bizancjum, a na zachód z Grecji i Imperium Romanum.
#3 Odżywczy garniturek
Ogórek w 90-95% składa się z wody. Z tego powodu nie jest uznawany za szczególnie odżywczy, a to nie prawda (pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, skutecznie uzupełniając niedobory elektrolitów). Niemal wszystkie cenne składniki odżywcze znajdują się w zielonej skórce owocu. Dlatego tak ważne jest, by nie usuwać jej przed spożyciem. Jeśli jednak źródło pochodzenia ogórka nie jest pewne, skórkę usuwajmy – to w niej kumuluje się najwięcej azotanów i pozostałości po opryskach – tego nie usunie nawet szorowanie (to te substancje sprawiają, że „pryskany” ogórek nie nadaje się do kiszenia).
#4 Ogórek szklarniowy
Szklarniowa uprawa ogórków to nihil novi. Uprawiano je w ten sposób już w imperium rzymskim. Cesarz Tyberiusz uwielbiał odświeżające właściwości ogórków i potrzebował ich w swoim menu codziennie. Prężne umysły Rzymian skonstruowały prototyp szklarni, dzięki czemu imperator mógł cieszyć się mizerią choćby i w grudniu.
#5 Gorzki ogórek
Gorycz jest cechą, którą udało się genetycznie usunąć z większości odmian ogórka szklarniowego. Ogórek gorzki trafi się nam w uprawie gruntowej u odmian o charakterystycznej, chropowatej skórce, przeznaczonych raczej na przetwórstwo np. kiszenie.
Dlaczego niektóre ogórki są gorzkie?
Gorycz pojawia się w owocach:
wykształconych z zapylenia krzyżowego
wzrastających w okresie suszy
zbieranych nie o wczesnych godzinach porannych
zbieranych nie za ogonek, lecz ściskanych przy zbiorze
obieranych od strony ogonka zamiast od jasnej końcówki
OGÓREK BALKONOWY
Czy można uprawiać ogórki na balkonie?
Dla chcącego nic trudnego. Do uprawy ogórka na balkonie potrzebujemy:
balkonu upalnego – zalanego słońcem z wystawą południową, południowo-zachodnią; dobrze spisze się także balkon przeszklony typu loggia, gdzie latem panują warunki przypominające szklarnię
dużej donicy (45cm średnica i głębokość) z terakoty, z odpływem i podstawką
podłoża świeżego, żyznego, zawierającego kompost, przeznaczonego stricte do uprawy warzyw o pH lekko kwaśnym, obojętnym (6,5-7)
solidnej, drewnianej bambusowej trelisy – ogórek jest pnączem, będzie wdzięczny za podporę, za którą złapie się wąsami i będzie mógł przenosić na nią szybko rosnący ciężar owoców
dużej konewki – ogórek wymaga codziennego, obfitego podlewania, w pojemniku w upalne dni podłoże szybko przesycha, dlatego nie raz ogórek poprosi o dokładkę wody późnym popołudniem (nie podlewamy w południe, by nie zagotować korzeni, ani po zmroku, by nie sprzyjać chorobom grzybowym).
Jakie zalety mają odmiany miniaturowe ogórków?
Ogórki miniaturowe (np. odmiana Baby F1) są mniej czasochłonne, ponieważ nie wymagają regularnego uszczykiwania czy dokładnego prowadzenia na podporach ze względu na:
bardziej zwarty pokrój,
krótsze międzywęźla
wcześniejsze wchodzenie w fazę owocowania.
większą odporność na choroby grzybowe.
Można też uprawiać je w nieco w mniejszych pojemnikach, a w większych w towarzystwie sałaty, koperku i nagietków.
Ważne: Jeśli mamy miejsce tylko na jedną sztukę ogórka upewnijmy się, że uprawiamy odmianę samopylną, nie wymagającą towarzysza…