social social social

Poniedziałek - sobota 9:00 - 18:00

Niedziela handlowa 9:00 - 15:00

Poznaj sklep stacjonarny

Poniedziałek - czwartek 9:00-18:00 | Piątki w czerwcu 9.00-20.00 | Sobota 9.00-18.00 | Niedziela handlowa 9:00-15:00

Rośliny przynoszące szczęście

21.01.2015 | Bez kategorii

 

 

Koło mostu Grunwaldzkiego od strony Skałki zaraz koło rowerowej ścieżki na trawniku rośnie spora kępa koniczyny. Można tam znaleźć te wyjątkowe – czterolistne. Czasem nawet kilka sztuk. Noszone w medalionie (byle nie ze srebra!), portmonetce czy za szybką w ramce ze zdjęciem sprawiają, że stajemy się niewidzialni dla złośliwych duszków.

 

 

Szczęście w prezencie

 

Szwajcarzy, wybierając się do kogoś z wizytą w Nowym Roku, okazują sobie serdeczność i życzą wszelkiej pomyślności poprzez wręczenie doniczki z „koniczynkami” – szczawikiem trójkątnym.

Gdy życzymy komuś szczęścia w interesach warto sprezentować mu pachirę lub scindapsus’a (ang. “Money Plant”). Okrągłolistny grubosz ( zwany „drzewkiem szczęścia”) dzięki swojej formie w kryteriach Feng shui funkcjonuje jako bardzo sprzyjająca, żywa energia. Bambus w ogrodzie lub w doniczce chroni od uroków, strzeże dobrego zdrowia domowników i wspiera ich rozwój duchowy oraz odporność psychiczną.

 

MoneyPlant – scindapsus (Epipremnum aureum)/ “drzewko szczęścia” – grubosz/ Pachira

 

 

Szczęśliwe zioła

 

Pozytywny wpływ na zdrowie zarówno w sposób magiczny, jak i… spożywczy mają przede wszystkim zioła. Warto mieć je nie tylko na kuchennych oknach, ale nosić przy sobie listek bazylii, rozmarynu czy lauru (wystarczy napisać życzenie na liściu laurowym i spalić go, by się spełniło).

Wszystkie noszone w portfelu sprawiają, że nigdy nie opustoszeje. Rozmaryn i tymianek noszony na sercu w rejonach śródziemnomorskich jest silnym antidotum na “złe oko”. W tajnych zapisach rozmaryn stanowi składnik mikstur, używanych przy… egzorcyzmach.

 

 

Ogrodowi strażnicy

 

Gdy przyjdzie wiosna warto również wyposażyć swój taras i ogród w roślinnych Strażników. Z powodu intensywnego nawożenia azotowego bez czarny uległ w stanie dzikim rozplenieniu i trochę spowszedniał. Niegdyś pojawiał się sporadycznie, był tak wyjątkowy, że mijając go na rozstaju dróg mężczyźni uchylali nakrycia głowy, by nie obrazić mieszkających w bzie duchów. Do dziś wierzy się, że posadzony przy domu opiekuje się jego mieszkańcami. Jeśli przypadkiem uszkodzi się go lub złamie pęd, na przeprosiny wylewa się szklankę mleka.

Twórczą pracę wspomaga wiciokrzew. Słynne kapryfolium, przyłożone do skroni zapewniało natchnienie pisarzom, poetom czy malarzom. Równie aromatyczny jaśmin, uprawiany w donicy w oranżerii przywabia miłość. Jego zapach sprowadza na śpiącego prorocze sny.

 

Lista roślin przynoszących szczęście

 

Doniczkowe:

Szczawik trójkątny /Oxalis triangularis/ – szczęście
Bambus – rozwija talenty i wewnętrzny potencjał
Drzewko cytrynowe – powodzenie, energia
Grubosz, drzewko szczęścia /Crassula arborescens/ – szczęście
Pachira – sukces w interesach
Scindapsus – pieniądze
Jaśmin (Jasminum sp.)- przywabia miłość

 

Listek noszony przy sobie:

W portfelu dla pieniędzy – liść laurowy, liść bazylii
Na sercu na miłość – rozmaryn, tymianek

 

Ochronnie:

noszone przy sobie lub w ramce ze zdjęciem osoby – czterolistna koniczyna, bazylia, rozmaryn
chroni zdrowie – bambus
najsilniejszy amulet ochronny – mandragora (korzeń)

 

Posadzone w ogrodzie:

bez czarny – ochrona
wiciokrzew – wzmacnia intuicję
oczar wirginijski – tzw. orzech czarownicy

 

 

Powolne szczęście 

 

Cały temat wydaje się trochę zakurzony, jakby nie pasujący do 2015 roku. Aktualne tendencje psychologiczne głoszą, że szczęście jest wewnątrz nas. Inne, że poprzez nastawienie i wiarę można obrócić Los orzełkiem do góry. Ponoć emanując szczęściem – mnożymy go. Wielu trenerów osobowości opracowuje techniki, gdzie ludzie szkoleni są w byciu szczęśliwymi i skutecznymi w dążeniu do sukcesów.

Tylko nie raz w procesie dążenia do szczęścia zdarza się je zgubić lub przeoczyć. Bo bywa proste, jak podarowana na dobry początek roku „koniczynka”, bo ulatuje jak zapach świeżo roztartego rozmarynu. Bo czasem za szybko przejeżdża się alejką na rowerze pod mostem Grunwaldzkim, zamiast przypatrzeć się kępce koniczyny.

 

 

 

Za tydzień uszczęśliwiamy sikorki, gile, kwiczoły- menu dla dzikich ptaków – czym i jak dokarmiać je zimą?