Już wkrótce przy fontannie na Placu Szczepańskim puszyć się będą pudrowe chmury tamaryszków. Igrające z wodą dzieci wyglądają na ich tle iście sielankowo. Te posadzone w roku 2010 niewielkie drzewka osiągnęły szczyt swojej dekoracyjności, dlatego warto teraz, w czerwcu, tak wytyczać sobie trasę spacerową, by choćby minąć tę roześmianą, grającą fontannę w różowej szacie.

CIEKAWOSTKI O TAMARYSZKU

#1 Głęboki korzeń

Te stosunkowo niewielkie drzewa (3-5m) wytwarzają wyjątkowo głęboki korzeń typu palowego. Potrafi sięgać wiele metrów w głąb podłoża, dzięki czemu roślina staje się odporna na suszę. Przy sadzeniu tamaryszku pamiętajmy zatem, że już po 2-3 latach od jego posadzenia próba przeniesienia rośliny w nowe miejsce może nie być wcale prosta… Jednak nawet z podciętym korzeniem palowym tamaryszek potrafi zregenerować się na nowym stanowisku.

#2 Fryzjer

Tamaryszek, by zachować swoją dekoracyjność, potrzebuje by co kilka lat mocno, lecz z wyczuciem przyciąć jego koronę. Pamiętajmy, że ma być to cięcie stymulujące, formujące a nie ogławianie (to nie wiejska wierzba).

#3 Słone paluszki

Tamaryszek to jedna z niewielu roślin, które znoszą zasolenie podłoża. Stąd jego rosnąca popularność jako rośliny w terenach miejskich (np. w pasach drogowych tzw. hell-strip), a także na terenach poprzemysłowych, skażonych. Tamaryszek zniesie podłoże suche, piaszczyste i jałowe.

#4 Rzeka

Ten pustynny gatunek swą rodzajową nazwę otrzymał na cześć hiszpańskiej rzeki Tamaris. Zdarza się bowiem, że w naturze (południowej Europie, Azji) spotkamy tamaryszki, rosnące w skalistym, wyschniętym korycie dawnej rzeki.

#5 Iglak?

Kiedy przyjrzymy się uważnie pędom tamaryszka, niektórym może się wydawać, że ma do czynienia z rośliną iglastą, jakąś krewną jałowca… W rzeczywistości jednak tamaryszek to gatunek liściasty. Silnie zredukowane, szarozielonkawe ulistnienie w formie lancetowatych łusek to przystosowanie do suszy. Co ciekawe, w liściach tych znajdują się swego rodzaju gruczoły solne, w których roślina gromadzi nadmiar soli, pobranej z podłoża. Inne rośliny już dawno umarły by po zjedzeniu tak przesolonej paczki chipsów… lecz nie tamaryszek.

3 PUCHATE TAMARYSZKI DO OGRODU:

t. francuski / Tamarix gallica /
Wysokość: 3m; Kwitnienie: VI-VIII;

Wręcz kipi wręcz słodko różowymi kwiatostanami groniastymi. Wymaga cięcia co 2-3 lata.

t. drobnokwiatowy / T. parviflora /
Wysokość: 3-4(5)m; Kwitnienie: V

Kwiaty pojawiają się na dwuletnich pędach. Mają barwę pudrowego, lekko cielistego różu. Nie lubi gleb kwaśnych i podmokłych.

t. pięciopręcikowy / T. ramosissima / 'Pink Cascade’
Wysokość: 2-3m; Kwitnienie: VI-VII

Nagrodzona przez RHS odmiana o spektakularnym kwitnieniu ma także niesamowite spektrum tolerancji podłoża: od kwaśnego po zasadowe. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, osłoniętych. Jeśli przemarznie należy przyciąć martwe pędy – roślina odbije.

Trik ogrodniczy: jeśli kochamy puchate tamaryszki, posadźmy w ogrodzie wszystkie 3 (lub choć 2) gatunki, by od maja do sierpnia cieszyć się ich dekoracyjnymi kwiatami.

W liściach tych znajdują się swego rodzaju gruczoły solne, w których roślina gromadzi nadmiar soli, pobranej z podłoża. Inne rośliny już dawno umarły by po zjedzeniu tak przesolonej paczki chipsów… lecz nie tamaryszek.

Podobne wpisy