Dla Działu Bylin w Ogrodzie Łobzów czas zakwitania tawułek / Astilbe sp. / to święto barw i obfitości. Rośliny te kwitną tak intensywnie, że zagon zdaje się płonąć w soczystych barwach. Z chęcią wykorzystujemy je do kompozycji na tarasy i do kawiarnianych ogródków, a dziś zachęcamy, by poznać tawułki lepiej i zaprosić je także na balkony i do ogrodów.
KOZA I STRAGAN
Nie wiedzieć czemu ktoś kiedyś na widok tych puchatych, pastelowych kwiatostanów pomyślał o… kozach i do tawułek przylgnęła zwyczajowa nazwa “koziobródki“. Mało romantycznie. Ale przynajmniej wesoło. Botanikom gęste, kłosowate grona przypominały te, występujące u krzewu tawuły Douglasa (1), a ponieważ na oko widać, że Astilbe jest zdecydowanie mniejsza, zdrobniono ją do tawułki (2). Natomiast na kwiaciarskich straganach pod hasłem tawułka można trafić na… celozję (3).
SKALNICOWATE
Tak naprawdę tawułka najbliżej spokrewniona jest z uroczymi skalnicami – znanymi nam z wiosennych kompozycji. W obrębie rodzaju występuje ponad 20 gatunków, w naturze występujących na kontynencie azjatyckim i amerykańskim.
Ogrodnicy dobrze poznali szczególnie 3 gatunki:
tawułka chińska / Astilbe chinensis /
tawułka pojedyńczolistna / Astilbe simplicifolia / ze sztandarową odmianą ‘Sprite’ w unikalnym, szampańskim kolorze kwiatostanów
tawułka Arendsa / Astilbe x arendsii /
W Ogrodzie Łobzów dostępnych jest aż 6 odmian tawułki Arendsa:
Fanal Wys. 40-60cm, szer.40 cm, VII-VIII
Feuer Wys. 60-90cm, szer.60 cm, VI-VIII
Flamingo Wys. 60-80cm, szer.60 cm, VII-VIII
Nikki Wys. 60-70cm, szer.60 cm, VII-VIII
Sister Theresa Wys. 40-50cm, szer.50 cm, VII-VIII
Weisse Gloria Wys. 50-60cm, szer.50 cm, VII-IX
Jeśli na naszych zagonach zobaczą Państwo lekko zwieszającą się ku dołowi tawułkę to będzie to tawułka Thunberga ‘Straussenfeder’.
Ciekawostką są też pełne uroku odmiany tawułki japońskiej /Astilbe japonica/:
Europa Wys. 50-60cm, szer.50 cm, V-VI
Peach Blossom Wys. 50-60cm, szer.50 cm, VI-VII różowy
Red Sentinel Wys. 60-80cm, szer.60 cm VI-VII.
PÓŁCIENISTE PASTELE
Jak widać w powyższym indeksie, tawułki zakwitają już w czerwcu, a czas ich kwitnienia (w zależności od odmiany i warunków siedliskowych) trwa około 4-6 tygodni – to stosunkowo długi czas dekoracyjności! Jak go sprytnie wykorzystać? Ponieważ większość tawułek najlepiej czuje się i kwitnie w półcieniu (poza ognistą A. arendsii ‘Feuer’, która toleruje nasłonecznienie), obsadźmy nimi gęsto osłonięte od słońca części ogrodu, tarasu. Jedna tawułka szybko zniknie na rabacie, dlatego by uzyskać dobry efekt, najlepiej tworzyć jednogatunkowe grupy po minimum 5 sztuk.
LEŚNE TOWARZYSTWO
Tawułki dobrze rosną w sąsiedztwie większości drzew i krzewów o podobnych wymaganiach (gleba wilgotna, żyzna, próchniczna). Pięknie komponują się z grupami żurawek, turzyc, kosmatek. Z powodzeniem z ich udziałem stworzymy leśne, naturalistyczne kompozycje w pojemnikach, dodając naparstnicę, tiarellę i barwinek. Puchate tawułki wabią także pszczoły i trzmiele – ach jak przyjemnie będzie móc je obserwować przy pracy!