Dla wszystkich, którzy chcieliby mieć za sąsiada np. kopciuszka, raniuszka i Pana Dudka dziś rozświergotany temat – ptasie budki. W Krakowie kosztem zarośli i zadrzewień powstają coraz to rozleglejsze osiedla mieszkaniowe dla ludzi. A co z lokalną, skrzydlatą ferajną? Czas przyczynić się do rozbudowy ptasiej infrastruktury, by w naszym mieście codziennie rozbrzmiewały audycje ptasiego radia.
MIEJSKIE PTAKI
Krakowskie ptaki to nie tylko gołębie, wróble i gawrony. Szczególnie nocą i o świcie słychać, jak zróżnicowane towarzystwo mieszka w naszym mieście. Zakładają gniazda w koronach i dziuplach drzew, w zaroślach a nawet w szczelinach pod dachami budynków. Warto uatrakcyjnić tę ofertę mieszkaniową, by cieszyć się sąsiedztwem sikorek czy kopciuszków.
Oto odpowiedzi na developerskie pytania:
1. KIEDY MONTUJEMY BUDKI?
Cały rok. Im dłużej budka znajduje się na danym terenie, tym szybciej zainteresują się nią ptaki, oswoją z jej obecnością, zapoznają z ofertą i sprawdzą, czy spełnia wszystkie wymagania.
2. JAK ROZPOZNAĆ DOBRĄ BUDKĘ?
Dobra budka powinna spełniać następujące kryteria:
materiały – deska, drążone pnie; dozwolone także są trocinobetony, OSB i wodoodporne sklejki. (Budki z płyt wiórowych chłoną wilgoć, co nie tylko nie jest przyjemne dla ptaków, ale sprzyja rozwojowi chorób i pleśni. Lepiej zrezygnować także z budek typu DIY z plastikowych butli, starych doniczek, metalowych puszek etc. – nikt przecież nie chciałby zamieszkać na wysypisku śmieci)
daszek – spad od pnia ku wlotowi
głęboka – im niżej będzie dno budki od wlotu tym trudniej drapieżnikowi dosięgnąć jaj i piskląt.
otwierana – od czasu do czasu budkę trzeba wysprzątać i odkazić z patogenów i pasożytów.
gruba i chropawa od wewnątrz przednia ściana – minimalna grubość przedniej deski to 4cm – skutecznie utrudni łasicy grzebanie łapką. Deska od środka nie powinna być heblowana, by pisklęta mogły się po niej wspinać.
bez „patyczka” – potrzebny jest tylko drapieżnikom, by wygodniej było pustoszyć budkę.
3. JAK GRUBA JEST SIKORKA?
Wielkość wlotu dopasowujemy do potencjalnych lokatorów. Na szczęście średnica brzuszków niektórych gatunków jest analogiczna:
2,80cm – sikorki (czubatki, sosnówki, modre)
3,30cm – modraszka, sikorka bogatka, pleszka, mazurek, muchołówka żałobna
4,70cm – Pan Dudek, jerzyk, szpak, krętogłów, kowalik
8,50cm – kraska, kowalik, kawka, gągoł, dudek, szpak, włochatka
15cm – puszczyk, gągoł, tracz nurogęś.
Budki z szerokim wlotem zainteresują rudziki, strzyżyki, kopciuszki, muchołówki i kosy – lubią one bowiem mieć panoramiczny widok na okolicę.
4. GDZIE MONTUJEMY BUDKI?
W miejscu ocienionym, nie nagrzewającym się, osłoniętym. Optymalna wysokość montażu np. na drzewach, słupach to 4-8m. Wlot skierowany zawsze na wschód. Jeśli w okolicy nie grasują koty i łasice budkę można zamontować niżej – nawet metr nad ziemią. Lecz na wszelki wypadek w oddaleniu od powierzchni łatwowspinalnych… Jeśli montujemy budkę na słupku, niech będzie gładki.