Przesadzanie piwonii to niełatwe zadanie. Najważniejsze, to właściwa pora na ten zabieg, a przypada ona właśnie teraz w sierpniu. Niektórzy mówią, że najlepiej zaplanować przesadzanie piwonii dokładnie na 15 sierpnia – wtedy piwonia będzie zadowolona z nowego miejsca i ładnie się przyjmie. Nie należy przesadzać piwonii później niż połowa września.
Piwonia może rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Rozrasta się w spory gąszcz liści. Jeśli kwitnie coraz mniej obficie to znak, że czas na przeprowadzkę.
Jakie powinno być nowe miejsce dla piwonii?
1. słoneczne
wypatrzmy w ogrodzie miejsce, gdzie słońce króluje dopiero w drugiej połowie dnia
2. osłonięte
od zbyt mocnych wiatrów czy przymrozków – wiosenne mogą uszkadzać pąki kwiatowe
Zaplanujmy dobrze cały zabieg. Nie przesadzajmy rośliny w środek upalnego dnia. Poczekajmy do wieczora, ok. 17-18. W między czasie przygotujmy wszystkie sprzęty.
Będziemy potrzebować:
ostry sekator lub nożyce
worka, a nawet taczek dobrego kompostu
ostrego, sparzonego wrzątkiem noża
szpadla
wideł
wiadro z wodą
konewkę z wodą
Rozpatrzmy możliwość dzielenia karpy w celu mnożenia piwonii – może zawsze marzył nam się ‘żywopłot’ z piwonii?
Oto przesadzanie piwonii krok po kroku:
1. Sekatorem przytnijmy liście piwonii na 2/3 ich wysokości
2. Na głębokość szpadla wykopmy dół lub rów (w zależności od tego, czy chcemy mieć ‘krzew’ czy ‘żywopłot’). Na dno wsypujemy świeży kompost, mieszamy lekko widłami.
3. Szpadlem okopmy piwonię tak by nie uszkodzić części podziemnej.
4. Kiedy okopiemy całość i gdy ziemia to umożliwi zmieniamy narzędzie – czas na widły. Delikatnie luzujemy ziemię i ‘odsiewamy’ z niej korzenie.
5. Teraz etap selekcji. Centralna część -najstarsza przeważnie do niczego już się nie nadaje. Wybierzmy piękne, zdrowe korzenie z wyraźnymi wybrzuszeniami – pąkami pędowymi. Wrzućmy je do wiadra z wodą. Odrzucamy wszystkie zasuszone, chore części.
6. Kiedy mamy już materiał do przesadzenia ruszamy na nowe miejsce. Układamy korzenie w dołku pąkiem w górę i przysypujemy ziemią zmieszaną z kompostem tak, by nie były głębiej niż 4cm (posadzne głębiej nie zakwitną latami)
7. Przyklepujemy delikatnie i mocno podlewamy rozproszonym strumieniem wody, najlepiej z konewki tak, by nie spłukać ziemi.
Życzymy powodzenia wszystkim Wielbicielom piwonii!
Już za tydzień podpowiadamy jak profesjonalnie pielęgnować róże.