W czasie roślinnych zakupów w naszym sklepie mogłeś/aś usłyszeć zdanie: “Warto wyrobić sobie taki nawyk, aby po zakupie nowej rośliny przesadzić ją do świeżej, odpowiednio dobranej ziemi.” Zwykle wtedy pada pytanie: “Ale do jakiej?”, a my podpowiadamy Ci, która mieszanka jest najlepsza i co dodać, aby jeszcze bardziej wesprzeć rozwój swojej rośliny.

DO JAKIEJ ZIEMI PRZESADZIĆ KAKTUSA, PAPROĆ CZY MONSTERĘ?

Ważne jest, abyś po przyniesieniu nowości do domu odczekał/a z wszelkimi zabiegami, wymianą podłoża czy przesadzaniem do nowej doniczki około 2 tygodnie, aż roślina się zaaklimatyzuje. Dzięki temu oszczędzisz jej niepotrzebnego stresu, który może wpłynąć na kondycję i dalszy rozwój.

Prawidłowo dobrane podłoże to podstawa dobrego/lepszego wzrostu rośliny. Zawiera ono wyselekcjonowane składniki pokarmowe, a odpowiednie pH ułatwia ich pobieranie. Dodatkowo zachowana jest właściwa struktura, drenaż, oraz optymalna cyrkulacja powietrza i wody.

“Jakie więc podłoże będzie najlepsze dla mojej rośliny?”

Teraz, kiedy już wiemy, że to, w czym rośnie nasza roślina jest istotne, czas zrobić przegląd rodzajów ziemi dedykowanych konkretnym grupom roślin. Mieszankę podłoża możesz zrobić sam lub zakupić gotowe, opracowane przez specjalistów (dostępne w dobrych sklepach ogrodniczych).

Ziemia uniwersalna do roślin doniczkowych (pH 5,5-6,5)

Ziemia uniwersalna jest podłożem wieloskładnikowym, wyprodukowa- nym na bazie torfu wysokiego o różnym stopniu rozkładu. Zwykle zawiera startową dawkę wieloskładnikowych nawozów zawierających azot, potas i fosfor, a także sporadycznie nawilżacz lub włókna drzewne. Taką ziemię możesz zastosować do większości domowych roślin zielonych ewentualnie lekko ją zmodyfikować pod preferencje konkretnego gatunku.

Ziemia do palm, juk, dracen i innych roślin zielonych (pH 6-7)

Podłoża do tej grupy roślin zwykle skomponowane są z torfu niskiego i wysokiego. Podobnie jak inne mieszanki, zawierają odpowiednią dawkę nawozów startowych. W zależności od producenta, dzięki domieszce perlitu, drobnego keramzytu, krzemionki czy glinki mają strukturę gruzełkowatą, luźną, zapewniającą przepuszczalność i przewiewność podłoża – palmy, juki czy draceny nie przepadają za nadmiarem wody w doniczce. Aby roślina nie “stała w wodzie” polecamy stosować warstwę drenażową z keramzytu na dnie doniczki.

Ziemia do paproci (pH 5-6)

Podłoże do paproci to specjalna mieszanka torfu wysokiego, keramzytu lub glinki wulkanicznej wzbogacona o odpowiednio dobrany nawóz do tej grupy roślin. Ziemia ta nie tylko zachowuje prawidłową wilgotność, ale też dostarcza odpowiednie składniki pokarmowe roślinom poprawiając znacznie intensywność zieleni liści. Dzięki swojej luźnej strukturze ułatwia rozrost bryły korzeniowej. Jako, że tutaj wilgoć gości na stałe, polecamy na każdy litr podłoża dodać 1 kubek granulowanego aktywowanego węgla drzewnego, który będzie zapobiegał rozwojowi czynników chorobotwórczych.

Ziemia do kaktusów i sukulentów (pH 5,7-6,8)

Ta grupa roślin stanowczo nie przepada za nadmiarem wilgoci w podłożu. Dlatego ziemię do kaktusów i sukulentów musi charakteryzować doskonała przepuszczalność. Gotowe mieszanki zawierają głównie mix torfu wysokiego i niskiego z dodatkiem piasku kwarcowego, drobnego żwiru lub keramzytu. Wzbogacone są (podobnie jak cała reszta) o startowe dawki nawozów. Od siebie polecamy, by dodatkowo rozluźniać podłoże perlitem.

Podłoże do storczyków (pH 5,5-6,5)

W przypadku storczyków możemy wybrać gotowe substraty składające się z frakcjonowanej kory śródziemnomorskiej, chipsów, włókien kokosowych oraz mchu Sphagnum; podłoża zawierające torf wysoki z dodatkiem kory, chipsów kokosowych i perlitu albo po prostu korę sosny piniowej wzbogaconą o grzyby mikoryzowe. Ważne jest aby dana mieszanka była luźna i przepuszczalna, co znacznie ułatwi odpowiednią cyrkulację powietrza i wody oraz prawidłowy rozrost korzeni.

Ziemia BIO do ziół, warzyw i innych roślin jadalnych (pH 6-7,2)

Jeśli zdecydowałeś się uprawiać na kuchennym parapecie bazylię, pietruszkę, papryczki czy inne rośliny jadalne to koniecznie zwróć uwagę na to, aby podłoże było w 100% naturalne. Gotowe ziemie do ziół i warzyw tworzone są na bazie torfu wzbogaconego o nawozy organiczne pochodzenia roślinnego. Dzięki temu możesz być pewny, że to co później zerwiesz ze swojego doniczkowego ogródka będzie dla Ciebie w pełni bezpieczne. Można je także sadzić w ziemi uniwersalnej, ale sprawdź wcześniej czy nie dodano do niej sztucznych nawozów.

Pamiętaj, że w czasie wspólnego wybierania roślin w naszym sklepie stacjonarnym, zawsze służymy radą i pomagamy dobrać odpowiednie podłoża do Twoich nowych roślin, dlatego jeśli nie jesteś czegoś pewien/pewna – pytaj! Postaramy się rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości.

Ogrodniczo pozdrawiamy,

EKIPA OGRODU ŁOBZÓW :)

Prawidłowo dobrane podłoże to podstawa dobrego/lepszego wzrostu rośliny. Zawiera ono wyselekcjonowane składniki pokarmowe, a odpowiednie pH ułatwia ich pobieranie. Dodatkowo zachowana jest właściwa struktura, drenaż, oraz optymalna cyrkulacja powietrza i wody.

Podobne wpisy