Dla wszystkich miejskich zwierzaków, które wykazują tendencję do spontanicznego wegetarianizmu w obliczu balkonowych roślin, przygotowaliśmy listę bezpiecznych, podgryzalnych kwiatów, ziół i traw. Zatem czym zazielenić w tym sezonie skrzynki i donice, by móc spać spokojnie, a do weterynarza jeździć z tylko, gdy kot zatęskni?
PODGRYZALNE ROŚLINY BALKONOWE
Co prawda krąży pewne porzekadło, jakoby „co nie zabije, to wzmocni”. No cóż, z praktycznego (weterynaryjnego) punktu widzenia nawet niewielkie, lecz regularnie podgryzanie niektórych trujących roślin (np. oleandra) stopniowo uszkadza wątrobę i nerki kotów. Psów oczywiście także, jednak to kotom częściej zdarzają się kompromitujące ślinienia, drgawki i dramatyczne womitacje na perskie dywany akurat w trakcie wizyty gości. Mięsożercy podjadają rośliny w celu regulacji trawienia, koty (szczególnie długowłose) ponad to w celu odkłaczenia. Lub doprowadzenia właściciela do przedwczesnej siwości. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i zazieleniać balkon gatunkami uznanymi za nieszkodliwe.
Na balkon słoneczny:
petunie i surfinie
gęsiówka / Alyssum /
chaber bławatek / Centaurea cyanus /
wyżlin wielokwiatowy / Antirrhinum multiflorum /
paciorecznik / Canna sp. /
bananowiec / Musa acuminata /
irezyna Herbsta
wierzbownica / Epilobium sp. /
eszeweria / E. glauca /
nolina
kuflik / Callistemon sp./
rozchodnik Morgana tzw. burrito / Sedum morgnanianum /
gloksynia
celozje
schlumbergera
nachyłek / Coreopsis sp. /
sanwitalia
hibiskus / H. syriacus /
malwa ogrodowa / Alcea sp. /
fuksja
jaśmin (delikatne pnącze)
floks szydlasty
nasturcja ogrodowa
poziomki i truskawki np. ozdobne i jadalne odmiany wiszące
słoneczniki (także te miniaturowe)
cynie
gazanie
astry
Bezpieczne zioła:
bazylia
nagietek
koper
melisa
rozmaryn
szałwia lekarska
cząber ogrodowy
stewia
tymianek i macierzanka
lawenda
hyzop lekarski
Na balkon w półcieniu:
asparagusy / A. densiflorus, A. sprengerii /
dawalia – urocza, drobna paproć
żurawka / Heuchera sanguinea /
bambus /Phyllostachys aurea /
klintonia / C. borealis /
niecierpki /Impatiens sp. /
choina kanadyjska / Tsuga canadensis /
nefrolepis
trzykrotka
cissus rombolistny
fatsja japońska
zielistka Sternberga
wilec / Ipomea batatas /
Bezpieczne warzywa:
dynia
arbuz
cukinia
melon
burak
marchew
Jeśli mamy wątpliwości co do innych roślin (spoza listy) zawsze warto podpytać swojego weterynarza, czy zna przypadki zatrucia daną rośliną.
Do celowego podgryzania dla kota warto przygotować donicę z wysiewanym tam co jakiś czas owsem – koty chętnie raczą się świeżymi przyrostami. Chętnie zjedzą też specjalną „kocią trawkę” – Cyperus zumula.
A co z kocimiętką?
Odnośnie kocimiętki / Nepeta / zdania są podzielone. Nie wszystkie koty na nią reagują. Niektóre jednak jej aromat przyprawia o zawrót głowy i prowokuje do kompromitujących zachowań – a tego zwierzak może nam nie wybaczyć i pogniewać się na jakiś czas, że zaaplikowaliśmy mu taki kociokwik. Albo co gorsza – popadnie w nałóg :)
BEZPIECZNA PIELĘGNACJA ROŚLIN
Pamiętajmy, że nawet nieszkodliwa roślina może się taką stać.
BEZPIECZNE NAWOŻENIE: Jeśli na naszym balkonie urzęduje kot lub pies (które wtykają wszędzie nosy), rosnące rośliny nawozimy płynnym nawozem typu biokompost. Nawozy w kulkach i patyczkach nie powinny być dostępne z powierzchni podłoża, by zwierzę ich nie wykopało i nie połknęło z ciekawości. Zatrucie nie będzie poważne, ale u młodszych zwierząt może wywołać podrażnienie śluzówki i rozstrój żołądka.
BEZPIECZNA OCHRONA ROŚLIN: Wstrzymujemy się z opryskami fungicydami czy pestycydami np. na mszyce. Rozważniej będzie zastosować prewencyjnie ekologiczne środki w postaci ekstraktu z pokrzyw, skrzypu lub gotowych preparatów z grapefruita. Pamiętajmy, by nie moczyć liści roślin przy podlewaniu – rośnie wtedy ryzyko chorób grzybowych. Wybierajmy także lepiej gatunki nie podatne na choroby czy atak szkodników, których nie da się łatwo zwalczyć metodami „domowymi” (tj. oprysk z szarego mydła).