Kwiat piwonii drzewiastej ledwo mieści się w dwóch dłoniach. W zależności od formy przypomina kwiat róży, lotosu, anemonu, wschodniego maku a nawet złotą koronę – idealną, by wpiąć ją we włosy i wybrać się na szykowne przyjęcie w ogrodzie. Skąd pochodzą te bajkowe kwiaty, nadal tak rzadkie w polskich ogrodach? Radząc, jak prawidłowo je pielęgnować, zamierzamy podnieść statystyki ich występowania na tej szerokości geograficznej!
W naturze piwonia drzewiasta /Paeonia suffruticosa/ rośnie w Królestwie Bhutanu na wysokości odpowiadającej położeniu naszego miasta, czyli 200-350 m nad poziomem morza. Nic zatem dziwnego, że wzgórze Wawel zamieszkuje jeden z piękniejszych okazów tych roślin, o kwiatach w kolorze purpury. Nie mniej królewsko prezentuje się nasza łobzowska piwonia, tuląca się do ogrodowej latarni, która rok w rok budzi w maju zachwyt i fascynację, jako żywy dowód długowieczności piwonii drzewiastych.
Znani z długiego życia Chińczycy od wieków uprawiają piwonię nie tylko ze względu na jej kwiaty, a cenny surowiec leczniczy – pozyskiwany z korzeni.
PORA SADZENIA
Sadzonka będzie miała największe szanse na przyjęcie się, jeśli posadzimy ją w czasie przed lub długo po kwitnieniu. Jeśli skusił nas jej pyszny kwiat, tymczasowo zadołujmy ją wraz z pojemnikiem w docelowym miejscu w ogrodzie. Optymalnym miesiącem sadzenia piwonii na miejsce stałe jest wrzesień.
KORZENIE
Bryła korzeniowa dorasta do ponad metra głębokości i w pierwszych sezonach jej wzrost nie ustaje nawet w miesiącach zimowych. Sadzonki szczepione na korzeniach piwonii bylinowych zakwitają już w 2-3 roku uprawy – jeśli zależy nam na szybkim efekcie, dopytajmy o typ podkładki.
WYMAGANIA
Specyfikacja naturalnych stanowisk występowania piwonii to gotowa instrukcja ich pielęgnacji – rośnie w rzecznych dolinach, w skalnych występach, na brzegach widnych lasów w lekko kwaśnym lub obojętnym, próchnicznym podłożu. Wybierzmy dla niej ciepłe, osłonięte, nagrzewające się w słońcu stanowisko – na podwyższonych rabatach, najwyższym tarasie ziemnym ogrodu. Najdłużej kwitną w miejscu, gdzie światło słoneczne operuje 3-5 godzin dziennie.
WAŻNE: Piwonię sadzimy raz a dobrze, ponieważ nie przeżyje przesadzania i zmiany miejsca.
INSTRUKCJA SADZENIA
Nawet, jeśli sadzonka wydaje nam się nieduża, miejmy na uwadze, że zamieni się w krzew o średnicy ponad metra z analogicznie rozległym systemem korzeniowym. Najważniejsze w uprawie piwonii poza dobraniem odpowiedniego stanowiska jest dokładne przygotowanie podłoża.
Oto instrukcja sadzenia krok po kroku:
1. Popołudniu umieszczamy sadzonkę w pojemniku z wodą, niech nasiąknie.
2. Wykopujemy głęboki na 3 sztychy dół. Ziemię z wykopu mieszamy na taczkach z kompostem o odczynie obojętnym. Dno spulchniamy widłami, wsypujemy warstwę czystego kompostu. Zasypujemy stopniowo dół ziemią z taczek na wysokość 3/4.
3. Sadzonkę wyciskamy delikatnie z okrywki. Sadzimy o pięść głębiej, stopniowo dosypując podłoże. Ugniatamy ziemię i formujemy misę wokoło. Mocno podlewamy. Jeśli nie kłóci się to ze stylem naszego ogrodu, umieśćmy u nasady piwonii duży głaz lub kamienną ogrodową rzeźbę.
PIELĘGNACJA
Na zimę kopczykujemy. Wiosną usuwamy martwe pędy. W maju, na czas kwitnienia i 2 tygodnie po, raz w tygodniu podlewamy rozcieńczonym biokompostem. Usuwamy przekwitłe kwiaty – zawiązujące się owoce osłabiają mocno roślinę.