Jeśli uwielbiamy butikowe, niszowe perfumerie i wysublimowane, nieco nieokiełznane pachnidła, czas postawić na naszym tarasie donice z esencjami najwykwintniejszych zapachów. A kiedy ciepłym, letnim wieczorem ułożymy się wygodnie na szezlongu, pozwolimy się im unieść w dalekie, zmysłowe podróże.
Zapach, niczym perfumiarskie arcydzieło, wymaga szlachetnej oprawy. Nie wciskajmy owych roślin w pstre, przaśne doniczki, odbierając im czar. Zasługują na coś wyjątkowego. Krzewy będą szczęśliwe w dużych (śr. minimum 40cm) donicach z ceramiki, gliny lub kamienia. To ważne, by donica miała system drenażu, by upojnych woni wkrótce nie zaczął zagłuszać bagienny fetor.
A teraz czas na 5 żywych, świeżych pachnideł:
No1. Syringa
W pojemniku z pewnością zmieści się odmiana S. meyeri ‘Pallibin’ oraz S. microphylla ‘Superba’. Lilak Meyera ma gęsty, zwarty pokrój. Kiedy kwitnie, tworzy pachnącą kulę o 1,2 m średnicy. Drobne liście dodają całości uroku. Kwitnie V-VI, ale zdarza mu się zakwitnąć znów, jeśli jest w nastroju. By utrzymać krzew w dobrej kondycji chrońmy go przed wysuszającym słońcem, ustawiając w lekkim półcieniu. Unikajmy przesuszenia bryły. W tym celu warto wyściółkować podłoże odkwaszoną korą.
Lilak drobnolistny ‘Superba’ toleruje pełne słońce. Delikatne pędy nadają mu ażurowy, lekki pokrój. Dorastają do 1,5m. Pąki kwiatowe mają słodką, różową nutę. Pojawiają się obficie w maju i pojedyńczo przez cały sezon. Dobrze czuje się w mieście i wytrzyma nawet na tarasie przy Alejach Trzech Wieszczy…
No2. Philadelphus
W cieniu jaśminowca spotykają się zakochani. Na półcienistym i cienistym tarasie w dużej donicy zmieści się odmiana:
‘Aureus’ o świetlistym ulistnieniu (w cieniu mniej intensywnie)
‘Snowbelle’ pomponikowate kwiaty
Jaśminowce nie są wymagające i kwitną jak szalone na przełomie V/VI. W pojemniku dorastają do maksymalnie 2 metrów i znoszą cięcie, które przeprowadza się w razie potrzeby tuż po kwitnieniu redukując pędy o 1/3 długości.
No3. Kapryfolium
Kapryfolium w butonierce gwarantuje udane randez vous. Aromaty wiciokrzewu opisujemy szczegółowo na Blogu [tu].
No4. Heliotropium
Na upalne, słoneczne tarasy polecamy heliotropy, których miodowa woń zwabi wieczorem polskie kolibry… Te sezonowe, obficie kwitnące rośliny nie mają szczególnych wymagań. Raz w tygodniu zasilmy je biokompostem.
No5. R o s a
Królewski aromat. Symfonia dzikości i subtelności – zapach różany. R. multiflora, R. canina, R. rugosa nie będą narzekały na upały, nawet jeśli zostawimy je, wyruszając na urlop. Kwitną obficie i zniewalają zapachem.