Azaliż azalia to czy różanecznik? Czy jedno to i to samo…? Warto się dowiedzieć, bo przecież zbliża się ich spektakularne kwitnienie. Tym bardziej, że teraz, w kwietniu, przypada optymalny czas sadzenia azalii. Zatem każdy, kto zechce dołączyć zdalnie do Bunkyo Tsutsuji Matsuri, zdąży na spokojnie się przygotować. Przede wszystkim merytorycznie. Dlaczego warto wzbogacić swoją ogrodową kolekcję o azalie? Gdzie je sadzić i jak pielęgnować?
BUNKYO TSUTSUJI MATSURI
Azjaci uwielbiają kontemplować. Szczególnie kwiaty. Okresy kwitnienia poszczególnych gatunków obchodzone są jak prawdziwe Święta. Na czas kwitnienia azalii (kwiecień-czerwiec) co roku przypada festiwal Bunkyo Tsutsuji Matsuri, odbywający się na terenie sintoistycznego chramu Nezu w Tokio. Spacerując krętą ścieżką można podziwiać ok. 3000 rozkwitających, kwitnących i przekwitających stopniowo krzewów. Jej japońska nazwa Tsutsuji zapisywana jest trzema uśmiechami – ツツジ. Trudno bowiem się nie uśmiechać na widok tych malinowych, różowych, pastelowych chmur.
Poza ogrodami azalie podziwiane są także w naturze. Dzikie okazy spotkamy w terenach górzystych. Często rosną wtulone w szczeliny skalne, zakamuflowane firanką mgły. Informacja o tym, gdzie rosną jest idealną instrukcją ich uprawy.
AZALIE – PYTANIA I ODPOWIEDZI
1. Czy azalia to to samo, co różanecznik?
Jedno i drugie w systematyce łacińskiej obejmuje rodzaj Rhododendron. Warto pamiętać, że:
Azalie dzielimy na dwie grupy:
wielkokwiatowe – krzewy dorastające nawet do 200cm; zrzucają liście na zimę, mrozoodporne.
japońskie – niskie, zwarte; często w łagodne zimy ciemnozielone liście utrzymują się na pędach, lecz w mroźne zimy giną, jeśli nie zostały opatulone agrowłókniną.
Liście azali bywają włochate (pokryte kutnerem).
Azalie lepiej czują się na słonecznych stanowiskach.
2. Kiedy można sadzić/przesadzać azalię?
Ze względu na stosunkowo nieduży system korzeniowy nawet dorosłą azalię można łatwo przesadzić.
Azalie w doniczce produkcyjnej można sadzić przez cały sezon, najlepiej jednak zrobić to w kwietniu (optymalna temperatura, wilgotność podłoża plus duża ilość opadów).
Ważne: przed i po przesadzeniu należy intensywnie nawadniać bryłę korzeniową.
3. Jakie stanowisko będzie najlepsze dla azalii?
Przede wszystkim stanowisko z podłożem świeżym, stale lekko wilgotnym o kwaśnym odczynie (pH 4-6 – np. pod drzewami iglastymi, na wrzosowisku). Słoneczne lub półcieniste (w zależności od odmiany).
4. Czy azalię można uprawiać w pojemnikach na tarasie?
Tak. Nieduży system korzeniowy zmieści się już w donicy o średnicy 35cm (azalie miniaturowe zmieszczą się nawet w skrzynce na zewnętrznym parapecie). Pamiętajmy, by sadzić je w specjalnym podłożu dla roślin kwasolubnych. Co sezon na wiosnę intensywnie nawadniamy i uzupełniamy warstwę kory. Pilnujemy wilgotności podłoża – zasuszona azalia to martwa azalia (starsze okazy lepiej znoszą suszę, lecz nie są suszoodporne, a szkoda staruszka).
Ważne: azalie znoszą duże mrozy, lecz nie lubią wiatru. Wybierajmy dla nich stanowiska osłonięte, zaciszne.
5. Dlaczego liście azalii brązowieją?
Najczęstszą przyczyną jest choroba grzybowa. Warto regularnie przyglądać się liściom, by w porę usunąć ogniska zarazy i szybko zastosować fungicyd (by dobrać odpowiedni preparat ogrodnik będzie potrzebował obejrzeć zakażony liść). Jak ustrzec azalię od chorób? Należy dokładnie spełnić warunki odnośnie stanowiska.
W uprawie w pojemnikach bez względu na to, jak bardzo azalia lubi wilgoć – donica musi mieć odpływ. Stojąca w korzeniach woda to wyrok śmierci.