Czy pamiętamy zagadkowy smak syropu, który wmuszała w nas zimą mama? Fakt, że urocza rycina kwiatu na etykiecie łagodziła grymas na naszych twarzach już wtedy zwiastował, że wyrośniemy na Ogrodników. Był to bowiem ekstrakt z jeżówki – Echinacea purpurea, który ponoć działa jako stymulator układu immunologicznego. Fakt faktem, że w nas widok jeżówki stymuluje ogrodniczy zapał!

MIEJSKA SIELANKA

Jeżówkę w Krakowie zobaczyć można teraz nie tylko na zagonach Ogrodu Łobzów, ale coraz częściej w nowopowstałych terenach zieleni. Z pomocą jeżówki i malowniczych traw w amerykańską prerię zamieniono trakt wzdłuż Uniwersytetu Ekonomicznego. Jeżówkowe nasadzenia uwzględnia się w kieszonkowych i liniowych parkach, czy otoczeniu placów zabaw, gdzie wypalone dotychczas słońcem miejsca zamieniają się w sielankowe siedliska motyli.

JEŻ

Charakterystyczny kwiat widuje się także w sklepach florystycznych, gdzie stosuje się je także do sielskich bukietów ślubnych – lepiej jednak uważać z wąchaniem, żeby nie pokolić nosa zaostrzonymi przykwiatkami.

Kwiaty języczkowe najczęściej występują w odcieniach nasyconego różu, ale u nas w Ogrodzie dostępnych jest aż 12 ciekawych odmian:

Amazing Dream wys. 60-80 cm, szer. 50 cm, VI-X
Cherry Fluf wys. 50 -60 cm, szer. 40 cm, VI-X
Gloving Dream wys. 60 cm VI-IX
Green Eyes wys. 60 -70 cm, VII-X
Julia wys. 50 -60 cm, VII-X
Hot Lava wys.60-80 cm, VII-X
Magnus wys.50-60 cm, VIII-IX
Mini Belle purpurowa wys.50-60 cm, VI-IX
Raspberry Truffle wys. 50 -60 cm, VII-X
Supreme Elegance wys. 50 -60 cm, VII-X
Tomato Soup wys. 60-80 cm, VII-IX
Virgin wys. 60-80 cm, VII-VIII

Jeżówkowe nasadzenia uwzględnia się w kieszonkowych i liniowych parkach, czy otoczeniu placów zabaw, gdzie wypalone dotychczas słońcem miejsca zamieniają się w sielankowe siedliska motyli.

Z tylu odmian skomponujemy wielobarwny, gatunkowy żywy bukiet na rabacie, a jeśli sprytnie dobierzemy skład, będziemy się cieszyć jeżówkami od czerwca do października.

ZNIKAJĄCA JEŻÓWKA?

Jeżówka słynie z odporności na szkodniki, choroby i mróz. Często jednak słyszeliśmy od naszych Ogrodników historie o tym, jak jeżówka rosła, kwitła a tu na następny rok – zniknęła bez śladu! Co się stało? Jeżówka preferuje żyzne, lekko-wilgotne, nasłonecznione stanowiska. Jeśli jednak zimą stagnuje tam woda, podziemna część jeżówki łatwo zagniwa, a roślina znika z rabaty. Dlatego miejsce pod sadzenie warto zdrenować. Dodatkowo pamiętajmy, by nie sadzić jeżówki samotnie, a w grupach po kilka-kilkanaście sztuk – będą się nawzajem wspierać.

Warto także miejsce wokół roślin ściółkować, a towarzyszące rośliny dobierać ostrożnie – by nie były zbyt ekspansywne i nie zarosły jeżówki. Warto dosadzić w jej pobliżu kępowe trawy i sezonowe kwiaty np. werbenę patagońską.

UWAGA: jeżówka nie znosi przesadzania!

Podobne wpisy