social social social

Poniedziałek - sobota 9:00 - 18:00

Niedziela handlowa 9:00 - 15:00

Poznaj sklep stacjonarny

Poniedziałek - sobota 9:00-18:00 | Niedziela handlowa 9:00-15:00

Miejskie motyle

27.07.2022 | Bez kategorii

 

 

Egzotyczne motyle w naszym mieście mieszkają w jednej z kamienic przy Grodzkiej. Motyle widuje się na damskich kostkach. Przebrani za modraszki ekolodzy biegają po łąkach na Zakrzówku. Wygląda na to, że miejskie motyle mają tu wesoło. Czy na pewno? Czy miasto to naprawdę przyjazne motylom miejsce? Czym żywią się miejskie motyle i czym zwabić je na balkon?

 

5 MIEJSKICH MOTYLI


Motyle, które spotykamy w mieście należą do gatunków:

 

polifagicznych (nie marudzą przy wyborze roślin żywicielskich)
odżywiających się i rozwijających na roślinach pospolitych, powszechnie występujących dziko także w miastach
dyspersyjnych – o szerokim areale występowania.


Ciekawostka: populacja motyli nocnych jest dużo, dużo liczniejsza, niż motyli dziennych – także w miastach.

 

Jakie motyle spotkamy w mieście?

 

1 Latolistek cytrynek /Gonepteryx rhamni/

gąsienica tego motyla żeruje na szakłakach i kruszynie, dlatego pierwsze stadium potrzebuje zarośli, brzegu lasu, zagajników. Latolistki w formie imago spotkamy licznie na miejskich łąkach, w parkach, ogrodach a także na roślinach ruderalnych.

 

2 Rusałka pawik /Aglais io/

gąsienice żerują na pokrzywie i chmielu. Zaniepokojone zwijają w kłębek. Dorosły motyl nie marudzi i spija nektar z każdej dostępnej, kwitnącej rośliny.

 

3 Modraszek ikar /Polyommatus icar/

Ten modraszek (w przeciwieństwie do objętych ochroną krewnych) jest opisywany jako wręcz „pospolity”. Wynika to z łatwego dostępu do roślin żywicielskich tj.: koniczyna, wilżyna, komonica, lucerna. W ciepłe lato modraszek ten może wyprowadzić aż trzy pokolenia.

 

4 Fruczak gołąbek /Macroglossum stellatarum/

Nie raz wspominaliśmy o tej motylej wersji kolibra. Jest owszem troszkę krępy – to ze względu na przynależność do rodziny zawisakowatych. Zielone gąsienice żerują na przytuliach i wiciokrzewach, a imago preferuje kwiaty kielichowate, wypełnione nektarem (lilaki, lebiodki, lawendy, heliotropy, żurawki).

 

5 Mieniak strużnik /Apatura ilia/

 

Mieniak w mieście bywa naprawdę liczny, jednak rzadko się go widuje. Chyba, że mieszkamy na wysokim piętrze – mieniaki bowiem kryją się w koronach drzew, zlatując niżej zwabione… zapachem uryny lub fekaliów. Zielone, rogate gąsienice przypominają trochę ślimaki. Te mają lepszy gust smakowy – preferują liście topól i wierzb.

 

JAK UŁATWIĆ MOTYLOM ŻYCIE W MIEŚCIE?

 

Oto sposoby, jak motylom pomóc (a także nie przeszkadzać) mieszkać w mieście:

 

zwiększanie ilości roślin nektarodajnych i żywicielskich – miejskie łąki, skwery i parki, stare ogrody, zarośla, rośliny dzikie, ruderalne, niekoszone nieużytki, ale także sezonowe rośliny balkonowe pomagają zapewnić wikt poszczególnym stadiom rozwoju motyli;

 

pokrzywa, pokrzywa wszędzie – pokrzywa jest rośliną żywicielską dla bardzo wielu gatunków motyli (m.in. rusałka pawik, rusałka kratkowiec, rusałka admirał, rusałka pokrzywnik);

 

pozostawianie na zimę niezgrabionych liści – nie wszystkie motyle giną romantyczną śmiercią po raptem kilku dniach życia. Niektóre np. latolistek, zimuje. Bardzo często szukają zimowej sypialni w stertach opadłych liści.

 

Jak zwabić motyle na taras lub balkon?

 

wczesną wiosną pierwsze, zaspane motyle możemy dokarmiać wodnym roztworem cukru w miseczce.

 

nektarodajne rośliny, szczególnie lubiane przez motyle, a które można uprawiać w pojemnikach to: heliotropy, lebiodka, lawenda, melisa, rozchodnik (lista miododajnych bylin). W większych donicach zmieści się wabik na motyle, czyli buddleja, lilak Meyera czy barbula.