Malinowa chmurka, malinowy chruśniak, malinowe nosy… tak, czas rozpocząć sezon na maliny! Dziś, objadając się świeżymi malinami, opowiemy coś więcej o tym słodkim, wonnym wielopestkowcu i krzewie, z którego go zbieramy oraz podpowiemy, jak uprawiać maliny na balkonie.

5 CIEKAWOSTEK O MALINACH

#1 polska malina

Po jabłku to malina jest dumnym reprezentantem dokonań polskich sadowników. Co roku przodują oni w zbiorze (ok. 130 tys. ton!) i eksporcie malin na cały świat.

#2 liście maliny

Poza owocem na uwagę u maliny zasługują także jej liście. Są cennym surowcem zielarskim. Zaparzona z nich herbatka to nieoceniony sprzymierzeniec kobiet w każdym wieku… A mieszanka suszonych owoców i liści przyda się, gdy nadejdą chłody i dopadnie nas przeziębienie.

#3 malina z krainy Idy

Epitet gatunkowy idaeus (Rubus idaeus – malina właściwa) pochodzi od góry Ida, znajdującej się obecnie w północno-zachodniej Turcji, skąd według starożytnych Greków pochodzą pierwsze, uprawiane przez nich maliny.

#4 na porębie

Malinę dziką spotkamy nie w każdym lesie. Podpowiadamy zatem, że najprędzej znajdziemy ją w nirofilnym zbiorowisku porębowym. Jeśli spotkamy na porębie poziomki, wierzbówkę kiprzycę, niezapominajkę leśną i starca leśnego – szanse na pyszne, leśne maliny są bardzo wysokie!

#5 malinowa chmurka

Istnieje naprawdę. Rubus chamaemorus (ang. cloud-berry) występuje w stanie naturalnym na północy półkuli północnej m.in. w Skandynawii, na Litwie, Łotwie i Estonii. Dziko rośnie także w Szkocji, gdzie wzmianki o bajkowej malinie znajdują się w dawnych, gaelickich poematach. Jak smakuje? Niebiańsko…

Malinowa chmurka, malinowy chruśniak, malinowe nosy… tak, czas rozpocząć sezon na maliny! Po jabłku to malina jest dumnym reprezentantem dokonań polskich sadowników.

MALINA NA BALKONIE

Ponieważ wiele malin ma wzrost silny, a pozbawione konkurencji – szybko tworzą chaszcze i chruśniaki, uprawa ich na balkonie nie jest czymś oczywistym.

Na szczęście sadownikom udało się uzyskać pewne odmiany malin, których uprawa w odpowiednio dużym pojemniku często się udaje.

Mowa o malinach jednorocznych:

Polka
Polana
Poranna rosa
Polesie.
Oznacza to, że malina zakwita i owocuje na pędach tegorocznych, a co za tym idzie jesienią, gdy krzew zamiera, możemy wszystkie pędy ściąć przy ziemi. Maliny jednoroczne zakwitają przeważnie w lipcu/sierpniu i owocują nie raz aż do przymrozków.

Jakie stanowisko będzie idealne do uprawy maliny na balkonie?

Maliny najlepiej rosną w lekkim półcieniu, lecz owoce będą słodsze, gdy przez kilka godzin będą mogły grzać się w słońcu.

Jakie podłoże w donicy będzie odpowiednie dla malin?

Do dużej donicy lub skrzyni najpierw wrzucamy warstwę drenażu (keramzyt), następnie warstwę rozdrobnionej kory. Maliny są bardzo tolerancyjne odnośnie podłoża, wystarczy im zwykła, lekka ziemia ogrodowa. Ważne jednak, by pH było lekko kwaśne (6,5).

Jak sadzimy maliny?

Maliny z doniczki produkcyjnej możemy przesadzać przez cały rok. Kopane i balotowane sadzimy jesienią lub wczesną wiosną.

Ważne: maliny sadzimy płytko. Warstwa ziemi, przykrywająca korzenie, nie powinna być grubsza niż kilka centymetrów.

Czym nawozić maliny?

Najlepiej nawozem płynnym typu biokompost lub guano – druga opcja jest bezcennym źródłem wapnia, który stanowi niezbędny dla malin składnik budulcowy owoców (poprawia też ich trwałość, dzięki czemu możemy delikatne maliny przechować trochę dłużej a także zamrozić je bez obaw, że zamienią się w papkę).

Podobne wpisy