Jak podpowiada nam Kalendarz Ogrodnika dziś dzień Liści – idealny do przedstawienia “liściastych” gatunków z listy NASA. Większość z nich jest powszechnie znana, choćby ze szkolnych korytarzy czy parapetu cioci Eugenii. Popularność zawdzięczają swojej tolerancyjności i niewielkim wymaganiom.

Dowiedziawszy się o ich właściwościach detoksykujących powietrze warto rzucić na zielone filtry świeżym okiem. W każdym pomieszczeniu powinno się znaleźć jakieś wolne miejsce, gdzie można postawić doniczkę.

Zielistka Sternberga – /Chlorophytum comosum/ Wszędobylska zielistka usuwa z powietrza formaldehydy (uwaliniające się ze sztucznych wykładzin, tkanin obiciowych, żywicznych impregnatów mebli, parkietów etc.). ksylen i toluen. Lubi towarzystwo innych roślin, dla urozmaicenia warto posadzić ją np. jako najniższe piętro w donicy z drzewkowatym benjaminem. Jest odporna na wszelkie warunki i łatwo się asymiluje.

Aglaonema – /Aglaonema modestum/ Również neutralizuje formaldehydy a ponadto również benzen. Lubi półcieniste stanowisko i regularne podlewanie. Doniczka dla Aglonemy powinna być szeroka i płaska.

Jeśli jednak brak już miejsca na parapetach i stolikach zawsze można podwiesić doniczkę pod sufitem, tak by docierało do niej światło. We współczesnych wnętrzach dużym powodzeniem cieszą się zielone ściany, obsadzone roślinami, sadzonymi w specjalnych kieszeniach.

Bez względu na obraną technikę wprowadzenie tych pnącz na pokoje z pewnością doda trochę leśnego, tropikalnego klimatu:

Pnącza z listy NASA i Wolverton’a:

Bluszcz pospolity – Hedera helix – usuwa benzen, formaldehydy, toluen i ksylen. Warto uprawiać to zimozielone pnącze również w ogrodzie, gdzie jako zielona ściana może filtrować zanieczyszczone miejskie powietrze.

Cisus rombolistny – Cissus alata – popularny w każdej szkole czy urzędzie Cisus może stać w każdym miejscu w domu i wszędzie będzie rozwijał się bez przeszkód. Warto jednak od czasu do czasu zrobić mu kąpiel, by zmyć gromadzący się na jego liściach kurz. Pnącze to bowiem intensywnie ściąga cząsteczki pyłów z powietrza sprawiając, że łatwiej nam oddychać.

Zroślicha stopowcowa – Syngonium podophyllum – występuje w różnych odmianach barwnych. Stopniowo z rozety liści zamienia się w egzotyczne pnącze. Lubi rozproszone światło i regularne podlewanie. Najlepiej ustawić je w łazience.

Epipremnum złociste – Epipremnum aureum – zwane ‘rośliną pieniędzy’; filtruje formaldehydy. Jest rośliną nie do “zmordowania”. Szybko rośnie, znosi zaniedbania. Świetnie spisuje się jako roślina towarzysząca, okrywowa w większych donicach. Z powodzeniem pnie się również po podporach. Łatwo ją mnożyć przez sadzonki, ukorzeniane w wodzie.

W każdym pomieszczeniu powinno się znaleźć jakieś wolne miejsce, gdzie można postawić doniczkę. Jeśli jednak brak już miejsca na parapetach i stolikach zawsze można podwiesić doniczkę pod sufitem, tak by docierało do niej światło.

Lista Wolvertona wciąż się wzbogaca, ponieważ badane są nowe gatunki roślin pokojowych, wprowadzone na rynek w ostatnim czasie. Pamiętajmy, że każda roślina w naszym otoczeniu ma dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a niektóre mogą nawet sprawić, by Los bardziej nam sprzyjał…ale o tym w następnym wpisie.

Już za tydzień rośliny, które przynoszą szczęście, pieniądze i sukces – w sam raz na Nowy Rok!

Podobne wpisy