Inna choinka
19.12.2018 | Bez kategorii
Jeśli mamy ochotę w tym roku trochę zaszaleć i znudziła nam się odwiecznie świerkowa choinka, czas zerknąć uważniej na inne drzewka, które równie dobrze spiszą się w tej roli. Nie mówimy tu oczywiście o ekstremalnych świętach pod palmą, upstrzoną bańkami. Bezpiecznie zostańmy w grupie roślin iglastych, bo przecież bez ich żywicznego aromatu nie czuć Świąt, a co jak co, ale w Galicji drzewko musi być i basta, choćby w roli podwieszanej podłaźniczki.
Oto 5 alternatywnych choinek:
1. sosna limba
Ta pięcioigielna sosna w Polsce na stanowiskach naturalnych objęta jest ochroną. Młodociane sadzonki szkółkowane mają często ciekawy pokrój, przypominający drzewka bonsai. Krągłe, zbite szyszki same w sobie wyglądają jak świąteczne bańki. Sosny lepiej znoszą suche powietrze, dlatego osypywanie się igieł nam nie grozi. Jednak dla dobra drzewka nie trzymajmy go w domu dłużej niż 2 tygodnie.
2. jodła kalifornijska
Delikatne pędy o morskim, niemal popielatym odcieniu wprawiają w lekko wakacyjny nastrój. To piękne i w naturze olbrzymie drzewo. Decydując się na nie od razu upewnijmy się, że po świątecznym występie trafi do gruntu, ponieważ wyrzucenie takiego drzewka byłoby bez wątpienia zbrodnią.
3. sosna kosodrzewina
Te wolno rosnące, rodzime sosny mają zwarty pokrój i silny, żywiczny aromat. Pędy bywają lekko poskręcane i stosunkowo gęsto (jak na sosnę) pokryte pęczkami igieł. Bańki lepiej wieszać z pomocą specjalnych, S-kształtnych zawieszek. Piękną ozdobą sosen są przede wszystkim jej własne szyszki. Jeśli ich naturalny urok nas nie zadowala, zawsze możemy lekko oprószyć je pozłotką. Kosodrzewina przeważnie po 10 latach dorasta do 1,5m, dlatego można uprawiać ją z powodzeniem w dużych donicach na tarasie.
4. araukaria
To doniczkowa roślina o prehistorycznej przeszłości i genetycznej pamięci o czasach, w których nie istniały żadne święta. Cóż za straszna świadomość. Dlatego pocieszmy araukarię, angażując ją w obchody Bożego Narodzenia. Jej poziomy układ pędów ułatwia umieszczanie światełek i ozdób. Nie musimy martwić się opadaniem igieł, ani tą dręczącą kwestią: ” Co zrobić z nią po Świętach?”. Rozebrać z ozdób i pozwolić znowu być pokojową rośliną z Antypodów.
5. świerk ‘Conica’
Stożkowata odmiana świerka białego o delikatnych, drobnych, krótkich igłach. Drzewko osiąga maksymalne gabaryty 1m wysokości przy podobnej średnicy podstawy. Ze względu na niewielkie rozmiary spełni się roli choinki w pokoju dziecięcym lub jako choinki dodatkowe, dekorujące domowy ganek czy taras. By ozdobić ‘Conica’ czasem wystarczą tylko światełka w złotym odcieniu, których kabelki łatwo ukryjemy wśród pędów. Pięknie wyglądają także w grupach po kilka sztuk, zróżnicowane wysokościami.
Przy wyborze drzewka nigdy nie kierujmy się modą, a uczuciem – wtedy na pewno wybierzemy dobrze!