Och, a cóż to za pięknotka?” Pięknotka. „Nie da się ukryć. Ale jak się nazywa?” Pięknotka. Bodiniera. Bodinier zazdrośnikiem nie był i podzielił się pięknotką z całym światem. Koniec lata, jesień i zima to czas, kiedy szczególnie tę szczodrość (głównie Natury) doceniamy. Bowiem niewiele jest roślin zdobnych w tak unikatowy odcień fioletu, jak drobne koraliki pięknotki. Co warto wiedzieć o tym rzadkim krzewie ozdobnym?

DELIKATNA PIĘKNOTKA

Ponad 100 lat temu francuski misjonarz botanik – Emile-Marie Bodinier – odnalazł pięknotkę w czasie misji w Chinach. Za niemal pewne możemy uznać, że była w fazie owocowania. Bowiem właśnie wtedy nie da się jej minąć, nie zauważyć ani nie docenić. Wyobraźmy sobie ten jesienny, azjatycki krajobraz, gdzie wśród ażurowych zarośli lśnią setki ametystowych koralików.

Gatunków w obrębie rodzaju Callicarpa jest ponad 150 (niektóre z nich to pnącza). Jednak na szczęście dla nas najpiękniejsza z nich jest zarazem najodporniejsza, a co za tym idzie możliwa do uprawy poza rodzimą strefą subtropikalną.

Callicarpa bodinieri var. giraldii 'Profusion’ jak na piękną pięknotkę przystało jest wrażliwa:

na gwałtowne spadki temperatur poniżej -20oC i przymrozki wiosenne
na zbyt suche podłoże
na samotność (by pięknotka owocowała potrzebuje towarzystwa, dlatego zawsze nasadzajmy je w grupach).
Czy można posadzić pięknotkę do donicy?

Ze względu na stosunkowo niewielkie gabaryty docelowe (przeważnie 2,5m), można pięknotkę z powodzeniem uprawiać w dużym pojemniku (minimum 45x45cm), na osłoniętym stanowisku na tarasie. Pojemnik od wewnątrz zapobiegawczo izolujemy dodatkowo styropianem, a w przypadku srogich zim starannie przykrywamy roślinę workiem jutowym.

Wyobraźmy sobie ten jesienny, azjatycki krajobraz, gdzie wśród ażurowych zarośli lśnią setki ametystowych koralików.

PIĘKNOTKOWE CIEKAWOSTKI

Ciekawostki, będące odpowiedziami na najczęściej padające pytania odnośnie pięknotki:

#1 Czy owoce pięknotki są jadalne?

Owoce pięknotki Bodiniera nie są silnie trujące, ale nie są też zbyt smaczne (dla ciekawskich – są bardzo gorzkie, co dyskretnie sugeruje, że nie są to cukiereczki). Zjedzenie większej ilości spowoduje zatrucie pokarmowe. Lepiej zatem ich nie zjadać i zostawić na zimę nie tylko dla ozdoby, ale dla ptaków, które chętnie się nimi pożywią.

#2 Ile krzewów posadzić, by uzyskać optymalny efekt?

Ze względu na zapylenie krzyżowe pięknotka do owocowania potrzebuje partnerów. 3-5 krzewów sadzonych w grupie lub w niewielkim oddaleniu da nam pewność pełnej dekoracyjności. Ponad to pięknotkowe zarośla lepiej znoszą przymrozki i nawet ugryzione wiosennym zębem zimnej Zośki łatwo odbijają.

#3 Dlaczego liście pięknotki żółkną i opadają?

Pięknotka preferuje lekko kwaśne podłoże. Rośnie wtedy równomiernie a jej matowe liście mają głęboki, zielony kolor, jesienią stopniowo różowiejący i żółknący na cytrynowo. Na zbyt zasadowym wapiennym gruncie zaczyna mizernieć i żółknąć na seledynowo już na początku sezonu. Trik: Uprawiając pięknotkę na gruntach o pH zbliżonym do obojętnego, regularnie ściółkujmy krzewy korą – zakwasi podłoże i ochroni korzenie.

#4 Jak i kiedy kwitnie pięknotka?

Pięknotka kwitnie obficie, nawet jeśli jeszcze jest młodą sadzonką. Kwitnie niepozornie. Liczne rurkowate kwiaty zebrane w kwiatostany ulokowane są w kątach liści. Pojawiają się już w lipcu i utrzymują 2-3tygodnie. Ich zapach jest bardzo przyjemny – nie bez powodu pięknotka to krewna werbeny.

#5 Czy przycinać pięknotkę?

Przez pierwsze sezony trzymajmy się z sekatorem daleko. Pozwólmy roślinie rozrosnąć się i zdrewnieć u nasady. Czasem wiosenne przymrozki wykonają cięcie za nas. Wtedy ograniczamy się do cięcia sanitarnego, czyli do usunięcia martwych i uszkodzonych pędów. Starsze okazy mają tendencję do tworzenia pokroju fontannowego o łukowato wyginających się pędach. By odmłodzić krzew, lecz nie stracić szansy na jesienne koraliki – tniemy wczesną wiosną.

Podobne wpisy