Jako Ogrodnicy bardzo się ucieszyliśmy z faktu, że 1 lipca ogłoszony został Dniem Polskiej Borówki – z tego powodu niektórzy Krakowianie dostali nawet gratisowe pudełeczko z borówkami…amerykańskimi. (No ale całe szczęście, że chociaż z borówkami, a nie z jagodami!) Zatem dziś przedstawiamy metody uprawy borówki wysokiej, które przy odpowiedniej pielęgnacji dają smaczne plony, a co za tym idzie: wieeelką satysfakcję.
JAK WYSOKA JEST BORÓWKA WYSOKA?
Borówka wysoka /Vaccinium corymbosum/ w porównaniu z krzewinkową borówką czarną jest rzeczywiście wysoka, dorasta bowiem nawet do 3m wysokości. Większość odmian uprawowych osiąga jednak przeciętną wysokość od 80-250cm. Dlatego przy zakupie krzewu dokładnie wypytajmy o cechy odmianowe i tempo wzrostu rośliny, by nie zasadzić tuż przed oknami borówkowego żywopłotu.
JAKĄ WYBRAĆ ODMIANĘ?
Poza wysokością ważna kwestia to mrozoodporność. Podajemy te, którym mrozy niestraszne:
‘Patriot’
‘Spartan’
‘Bluecorp’
‘Bluegold’
‘Bluejay’
‘Nelson’
‘Darrow’
Ostatnia odmiana cierpi czasem na zgorzel pędów, której można uniknąć poprzez wybranie odpowiednio słonecznego stanowiska i unikania moczenia rośliny np. podczas podlewania. Niestety majowe przymrozki zawsze uszkadzają kwiaty, lepiej przezornie wybrać stanowisko osłonięte od wschodnich wiatrów.
KLUCZ TO PODŁOŻE
“A sadziłem te borówki, ale to to ciągle pada”. No cóż, posadzone w przeciętnej glebie małopolskich terenów krzewy szybko marnieją. Dokładne przygotowanie podłoża pod uprawę borówek w tym przypadku to nie gderanie nadgorliwego Ogrodnika, ale podstawa, bez której nie ma co myśleć o borówkowych delicjach. Najpierw trzeba się trochę wysilić!
Przynajmniej w przypadku sadzenia borówki w gruncie, gdzie po wykopaniu metrowego rowu ściółkujemy go matą, wypełniamy nieodkwaszonym torfem, umieszczamy bryły z krzewami i zasypujemy (tak, kwaśnym torfem), ugniatamy, matujemy i grubo korujemy nieodkwaszoną korą. Obecnie stosuje się podwyższone kwatery, wypełniane kwaśnym podłożem lub sadzi borówkę w duże pojemniki – w tej postaci można je uprawiać choćby na miejskim tarasie!
UPRAWA
Odpowiednio kwaśne podłoże to 90% sukcesu. Na sadzenie borówek wybieramy wystawę słoneczną, południową. Ściółkowanie matą i korą nie jest przesadą – delikatny system korzeniowy borówek cechuje duża wrażliwość na przesychanie. Dzięki izolacji podłoże przy roślinie nie tylko łatwo nie wyschnie, ale także nie przegrzeje się w upalne lata.
Jednak jeśli w czasie zawiązywania się owoców susza się przedłuża, należy borówkową uprawę nawadniać – najlepiej poprzez umieszczone w ziemi emitery lub metodą w pewnym stopniu sztubacką (lecz skuteczną), czyli poprzez wkopaną w ziemię podziurawioną butelkę, której ledwo szyjka wystaje nad poziom gruntu. Nawozimy borówkę dopiero w drugim roku po posadzeniu.