Zimową porą wielu z nas raczy się regionalnym specjałem – gorącą herbatką z plasterkiem cytryny. Cytrusowy aromat wprowadza nas w lepszy nastrój – tak na przekór aurze za oknem. Sam widok słonecznie żółtych owoców sprawia, że nabieramy optymizmu. Kto wie, może ów optymizm pchnie nas by podjąć wyzwanie, jakim jest doniczkowa uprawa cytrusów. Własne cytrusy… Spróbujemy?
DONICZKOWE CYTRUSY
Jakie cytrusy możemy spróbować uprawiać w doniczkach?
cytrynę zwyczajną (Citrus limon)
limonkę, limę (C. aurantifolia)
pomarańczę chińską (C. sinensis)
pomarańczę gorzką (C. aurantium)
kalamondynę (pomarańczę miniaturową (C. mitis)
mandarynkę (C. reticulata)
tangerynkę (C. x tangelo) – fuzję mandarynki z grejpfrutem.
A jaki gatunek najczęściej spotkamy na sklepowych półkach? Na szczęście taki, od uprawy którego łatwo zacząć przygodę z cytrusami:
karłową odmianę cytryny tzw. cytrynę skierniewicką (C. limon) 'Ponderosa’
pomarańczę miniaturową (C. mitis).
Pierwsza z nich obdarzy nas jadalnymi owocami. W drugim przypadku małe pomarańcze cieszą jedynie oczy.
WAŻNE: W przypadku każdego z cytrusowych gatunków lepiej wystrzegać się konsumpcji owoców ze świeżo zakupionych roślin – stosowane w szklarniach preparaty muszą mieć czas „wywietrzeć”…
Gdzie uprawiać cytrusy?
Najlepiej w willi na południu Europy. Oczywiście znacznie ułatwione zadanie mamy też w przypadku, gdy posiadamy oranżerię lub zimowy ogród.
Ale w mieście w zabudowie typowej rolę tę może pełnić także:
przeszklona loggia,
doświetlony wykusz
balkony elewacji południowej i południowo-zachodniej, na których istnieje możliwość sezonowego zamontowania szklanych ekranów.
Oczywiście przestrzeń taka potrzebna będzie im na czas zimowy – od maja bowiem cytrusy najlepiej czują się pod gołym niebem, zdobiąc balkony, tarasy czy słoneczne patio – równie zachłannie co my – chłonąc ciepło i promienie słoneczne.
Rozmarzyliśmy się. Wracajmy do aktualnej, zimowej pory.
Oto kilka zasad pielęgnacji cytrusów w warunkach domowych:
zapewniamy im dużo światła
aranżujemy klimat śródziemnomorskiej zimy: jasno, chłodno – nie za zimno nie za ciepło, czyli 10-15oC. W wyższych temperaturach w okresie zimowym cytrusy gubią obficie liście
podlewamy i zraszamy miękką wodą
nawozimy organicznie od III-VIII co tydzień, zimą nawożenie jest zakazane!
wiosną sadzonki starsze niż 3 lata powinny być przycinane, by poprawić i zagęścić pokrój rośliny.
CYTRUSOWE CIEKAWOSTKI UPRAWOWE
Czemu moja cytryna nie ma cytryn? Cytrusy uzyskane z siewu, poprzez wetknięcie w ziemię pestki z owocu rozwijają się wolniej i późno (najwcześniej po 15 latach…) lub wcale nie wchodzą w okres kwitnienia i owocowania. Natomiast cytrusy uzyskane na drodze mnożenia wegetatywnego mogą nie owocować z powodu: niewłaściwego zimowania – zbyt wysoka temperatura nie pozwoliła roślinie odpocząć; głodu – cytrusy są żarłoczne, dlatego należy je regularnie nawozić specjalnym preparatem (najlepiej nawozami organicznymi typu krowieniec).
Dlaczego cytrusom opadają liście? Opadanie liści cytrusów powoduje zbyt wysoka temperatura w czasie spoczynku (X-III) lub przywleczona z wakacji pod gołym niebem zaraza – przędziorki. Dlatego w okresie letnim uważnie obserwujemy liście oraz stosujemy oprysk przeciwko tym szkodnikom.
Jak często przesadzać cytrusy? Młode cytrusy przesadzamy co roku na wiosnę w żyzne, próchniczne podłoże. Starszym i leciwym uzupełniamy wierzchnią warstwę podłoża świeżym substratem.
Jak prawidłowo podlewać cytrusy? Podłoże pomiędzy podlewaniem powinno zawsze lekko przeschnąć – cytrusy nie lubią zalewania.
Dlaczego liście cytrusów tak łatwo matowieją i brzydną? Cytrusy zachowają piękne ulistnienie, jeśli będziemy je regularnie zamgławiać miękką wodą – wysoka wilgotność powietrza to to, co cytrusy lubią najbardziej. Przy objawie niedoboru składników odżywczych – żółknięcie liści w przestrzeniach między unerwieniem – stosujemy nawożenie dolistne.