Wiosną zachwycamy się napotkanymi kwiatami cebulowymi – wonnymi narcyzami, pierzastymi tulipanami. Latem ujmujemy z czułością w obie dłonie różowe kule czosnków ozdobnych, rosnących wzdłuż parkowej alejki. „Ach, też chcę mieć takie!„. A to całkiem proste przecież. Wystarczy teraz, jesienią pomachać trochę łopatką, trochę się umorusać. W tym roku nie przegapiamy swojej szansy i sadzimy cebulki, które za kilka miesięcy zakwitną i zadziwią swoją wyjątkowością. Bowiem, skoro już się zmachać – to dla prawdziwych fenomenów.
SADZIMY CIEKAWE CEBULKI
Tak. Najpiękniej rośliny cebulowe prezentują się w dużych grupach: całymi polami, wstęgami, łanami. Jednak niektóre wyjątkowo ciekawe cebulowe rarytasy warto posadzić choćby w donicy, by zachwycały odwiedzających nas gości. (Dzięki temu zamiast witać nas wiosną pretensjami: „Całą zimę Cię nie widziałam!” zaczną od ogrodniczego pytania: ” A co to za cudo Ci wyrosło w donicy?”.)
Zatem jeśli nie lubimy się tłumaczyć, co robimy zimą i zdecydowanie bardziej wolimy rozmowy o kwiatach oto 5 najlepszych cebulkowych prowokatorów:
1. tulipan papuzi
Wielobarwne płatki o postrzępionych brzegach automatycznie przywodzą na myśl egzotyczne papugi – w odróżnieniu od ptaków nie powtarzają brzydkich słów. Są wystarczająco ekstrawaganckie, by śmiało występować w małej grupie po 5-10 cebul – w zależności od gabarytów pojemnika. Najciekawsze odmiany to np.:
’Mysterious Parrot’ – o zimnych, biało-fioletowych płatkach
'Rococco’ – w kolorze głębokiej, krwistej czerwieni, dający wrażenie mięsistości aksamitnych fałdów barokowej sukni
'Exotic Parrot’ – o trójbarwnych, zielono, biało różowych płatkach idealnych do pastelowych, wiosennych bukietów
'Estella Rijveld’ – patriotycznie biało-czerwone płatki
'Black Parrot’ – wyjątkowy wyjątek. Nie dość, że papuga to jeszcze niemal czarna. Nasycona purpura z zielonymi smugami pięknie wygląda w zestawieniu z roślinami o srebrnym ulistnieniu np. kostrzewą siną.
2. narcyz pełny
Tradycyjne, klasyczne narcyze wyglądają pięknie posadzone pod drzewami w sadzie. Te bardziej szalone, w odmianach zwanych pełnymi (ze względu na bogatszy przykoronek) dla kwietniowego efektu warto sadzić w kamiennych donicach. Piękne odmiany to np.:
’White Lion’ w smakowitym, maślanym odcieniu i o upojnej woni
'Extravaganza’ o wielokrotnie złożonym, biało-pomarańczowym przykoronku
'Cheerfullness’ – o drobniejszych, lecz liczniejszych (5szt.) kwiatach na pojedynczym pędzie
'Replete’ rarytas o nietypowo, pudrowo różowym kwiecie.
Sadzimy na głębokości 10cm, a ziemię przykrywamy jedliną, by chronić ją od przesychania i mrozu.
3. czosnek główkowaty
Allium sphaerocephalon zakwita co prawda dopiero w lipcu, ale warto posadzić jesienią jego cebulki w ogrodzie na trawniku z łąką. Choćby po to, by pożartować sobie ze znajomych. Stosunkowo wąskie, zwarte kwiatostany tego czosnku bowiem wyglądają podobnie do koniczyny różowej. A że wyrastają do wysokości kolan zdarzały się sytuacje, w których niektórzy łapiąc się za głowę wołali: „Rety jaka Ci koniczyna wielka wyrosła!”.
Czosnki sadzimy w rozstawie co 15cm na głębokości 8cm.
Ważne: Wybierajmy dorodne cebule – mniejsze do zakwitnięcia będą potrzebowały dodatkowego sezonu.
4. szachownica kostkowana
Kraciaste kwiaty tej szachownicy /Frittilaria meleagris/ mimo, że coraz popularniejsze, nadal wywołują uśmiech zaskoczenia. Dla spotęgowania efektu warto posadzić razem białe i „czarne” kwiaty.
Duże cebule sadzimy na głębokości 20cm w rozstawie 40cm. Mniejsze na głębokość środkowego palca. Ściółkujemy liśćmi, które na wiosnę ostrożnie wygrabiamy. Szachownice najlepiej zostawić w gruncie, by się mnożyły tworząc naturalne grupy.
Ciekawostka: rodzaj Frittilaria posiada prawie dwie setki wariantów. Niektórzy Ogrodnicy wybrali ten właśnie rodzaj do tworzenia specjalnych, szachownicowych kolekcji. Jeśli zdarzy nam się okazja, by taką obejrzeć – skorzystajmy. Zaskoczy nas niebywała różnorodność w obrębie tego rodzaju.
5. anemony
Szlachetne krewne łąkowych jaskrów i leśnych zawilców. W zależności od odmiany zakwitną wiosną lub latem (sprawdźmy adnotację na etykiecie). Ciekawe odmiany to:
’Governor’ – mrozoodporny, kwitnie od czerwca, o karminowych kwiatach podobnych do maku
'Mount Everest’ – o licznych, biało, zielonych płatkach
St. Brigid Mix – gotowa mieszanka do tworzenia efektownych grup o harmonijnej gamie kwiatów białych, fioletowych, czerwonych i różowych.
Ważne: Przed posadzeniem bulwy namaczamy przez noc lub cały dzień w letniej wodzie.
Sadzimy płytko (głębokość palca) do próchnicznej ziemi. Mrozoodporne odmiany przykrywamy jedliną. Wrażliwsze trzymamy w jasnym, chłodnym pomieszczeniu do maja, donice wystawiamy po minięciu zagrożenia przymrozkiem.
Sadzenie ciekawych cebulek to idealne zajęcie, by rozgrzać się jesienną porą. A może w ramach ogrodniczej zabawy w tym roku z zamkniętymi oczami powybieramy pojedyncze cebulki z każdego rodzaju i damy się zaskoczyć tym, co z nich wyrośnie?