Dawno, dawno temu, daleko, daleko, ale też zaraz za rogiem, w niemal każdym ogródku wiosenną porą mrugały niegdyś na przechodniów niezapominajki. Ale ostatnio gdzieś jakby poznikały. Od czasu do czasu gdzieś spod żywopłotu wyglądają nieśmiało, jakby przestraszone. Czego boją się niezapominajki?
NIE ZAPOMNIJ O NIEZAPOMINAJKACH
Niezapominajka z powodu kutnerowego ulistnienia nazywana jest Myosotis, co tłumaczy się jako „mysie uszka” – jak bajkowo! Autorka bajek, opowiastek i wierszy – Maria Konopnicka – doceniła skromność „żabich oczek”. Jak brzmi cały wierszyk o niezapominajce? Kto pamięta? Śmiało. Rety, jak to szło…
Redaktor Polskiego I Radia Andrzej Zalewski (z wykształcenia magister inżynier rolnictwa, urodzony w kwietniu :)) ustanowił 15 maja Dniem Polskiej Niezapominajki. Ale jakoś wszyscy o tym święcie zapominają. Zatem w tym roku z miesięcznym wyprzedzeniem przypominamy wszystkim, by w kalendarz wpisać drukowanymi literami: „Niezapominajkowe Święto”, narysować starannie niebieski kwiatuszek, by nie zapomnieć z tej okazji wybrać się na poszukiwanie niezapominajek.
Gdzie szukać niezapominajek?
Nad potokiem, stawem, rzeką. W lesie. Na łące. W starych ogródkach, ogrodach i parkach. Na rzadko koszonych trawnikach. Na nieużytkach i murawach.
Kiedy przyjrzymy się im z bliska okaże się, że te znad strumyka i te z łąki trochę się od siebie różnią. Ta mniejsza, ta większa, ta lekko różowa. To dlatego, że pod hasłem „niezapominajka” odnotowano nawet 500 gatunków i odmian. Zawrotną tę ilość botanicy próbują usystematyzować. Uznano oficjalnie około 80 gatunków. Nadal bardzo wiele. Ile z nich spotkamy w Polsce? 13. Najczęściej niezapominajkę leśną /M. sylvatica/, której odmiany i mieszańce z powodzeniem uprawiamy w ogrodach i na balkonach w donicach.
ZNIKAJĄCA NIEZAPOMINAJKA
Z jakiego powodu znikają niezapominajki?
zmiana odczynu podłoża – niezapominajki preferują lekko kwaśne podłoże. Lubią miejsca, gdzie naturalnie pojawia się mech. Ostatnimi laty trwała walka z mchem na trawnikach poprzez m. in. wapnowanie podłoża. Zbyt wysokie pH gleby sprawia, że niezapominajki, które rosły tam niegdyś, już nie wrócą.
zbyt sucho i słonecznie – niezapominajki lubią lekko wilgotne podłoże, okresowo nawet podmokłe. Lubią także światło słoneczne, lecz nie prażące. Najlepiej czują się w półcieniu drzew, krzewów, muru. Usunięcie drzewa lub kilku krzewów sprawia, że mikroklimat zmienia się na niekorzyść dla niezapominajek.
intensywne koszenie trawników – większość niezapominajek to rośliny dwuletnie. Oznacza to, że w pierwszym roku zawiązują rozetę liściową – w drugim zakwitają. Jeśli zetniemy je kosiarką za wcześnie – zanim zdążą zakwitnąć a w drugim roku nim zdążą wysiać rośliny potomne – stracimy niezapominajki.
Kiedy siać niezapominajki?
Wysiewamy je teraz – w kwietniu. Jeśli wzejdą zbyt gęsto warto je rozsadzić w maju, uwzględniając to, że niezapominajka rozrasta się nawet na szerokość ponad 30cm. Możemy także nabyć gotowe sadzonki, pozwolić im przekwitnąć i się rozsiać.
Gdzie siać niezapominajki?
W miejscu półcienistym o świeżym, wilgotnym podłożu, pod osłoną drzew, krzewów, wyższych roślin. Pięknie zdobią rabatę z roślinami cebulowymi, jako wypełniacz przestrzeni np. pomiędzy tulipanami.
Kiedy niezapominajki atakuje mączniak?
Gdy są:
posadzone zbyt gęsto, tak że nachodzą na siebie
podlewane zbyt intensywnie na podłożu ciężkim, gliniastym
podsypane zbyt dużą ilością nawozu mineralnego.
Jak uprawiać niezapominajki na balkonie?
W skrzynkach na balkonach z wystawą północną lub wschodnią. Na słoneczniejszych balkonach schowajmy je w półcieniu np. wyższych roślin.
W pojemniku niezapominajki będą miłym towarzystwem np. dla: tulipanów, hortensji, bluszczu, pierisów, żurawek.
Wychodząc na wiosenną kawę na balkonie nie zapomnijmy zerknąć na nie i uśmiechnąć się pod nosem. Za każdym razem 🙂