Kiedy wybierzemy się za miasto, warto zatrzymać się przy winnicach Srebrnej Góry – źródła krakowskiego wina o wyjątkowym bukiecie smaków. Spacerując aleją Konarową w stronę Klasztoru Kamedułów przyjrzyjmy się, jak umiejętnie prowadzona jest uprawa winogron i jak ciężkie, wielkie grona zwisają już ciężko tuż nad ziemią.

Bez względu na to, czy nasze winnice również spływają po jakimś ciepłym, południowo-zachodnim stoku czy też stanowią zieloną ścianę altany, z której późnym latem leniwie skubiemy po owocu zaczytani w wyjątkowo ciekawą lekturę (niekoniecznie o ogrodnictwie) warto przyjrzeć się i poznać winorośl bliżej. W końcu pnącze to i jego owoce towarzyszą ludzkości od czasów starożytnych.

Najlepszą porą na sadzenie winorośli jest wczesna wiosna, dlatego omówimy ten temat w przyszłym roku.

W wrześniu dobrze przyjmie się winorośl:

pachnąca /V. riparia/
zimowa / V. vulpina/
amurska /V. amurensis /

Sadzenie jesienne winorośli właściwej / V. vinifera / również jest dopuszczalne, należy jednak pamiętać o:

posadzeniu sadzonek znacznie głębiej
dodatkowym zabezpieczeniu ich przy pomocy kopczykowania, przykryciu sadzonek słomą lub igliwiem
mrozoodporności odmian – delikatne odmiany lepiej sadzić jednak wiosną.

Oto 7 ciekawostek odnośnie pielęgnacji, historii i właściwości winorośli:

1. Mocno przycinajmy winorośl, jeśli zależy nam na owocach. Usuwajmy nadmiernie wybujałe, zielone pędy i liście, które zasłaniają owoce od słońca. Zerwane liście można rozdrobnić i rozłożyć np. na kwiatowej rabacie jako nawóz.

2. By ustrzec winorośl przed mączniakiem rzekomym sadzi się w jej sąsiedztwie różę. Objawy ataku grzyba pojawiają się na różanym krzewie wcześniej i mamy czas opryskać winorośl fungicydem.

3. Są chrześcijańskim symbolem dobroczynności, nieśmiertelności i zbawienia – na Wawelu winorośl wykuto na nagrobku Króla Kazimierza Wielkiego. W Polsce znana jest od czasów Piastów. Uprawiane wówczas owoce służyły do wyrobu win mszalnych, co sprawiło, że napój ten stopniowo rozprzestrzeniał się na inne grupy społeczne, wypierając słowiańskie miody pitne.

4. Owoc winorośli z botaniczego punktu widzenia to jagoda. Z zagęszczonego soku z białych winogron powstaje słynny ocet balsamiczny.

5. Liście winorośli są jadalne – stanowią świetną alternatywę np. dla liści kapusty do gołąbków. Liście zbieramy w czasie kwitnienia i owocowania pnącza. Można je również kisić i marynować i w takiej, bardziej wiotkiej postaci wykorzystywać do zawijania wszelakich farszów. Są bardzo popularne np. w kuchni marokańskiej i bałkańskiej.

6. Garść świeżych liści dodanych do kąpieli działa odświeżająco i oczyszczająco na skórę. A jeśli puchną nam w upalne dni nogi – nic lepszego niż zanurzyć stopy na kilkanaście minut w misce przestudzonego naparu z winorośli.

7. Z pestek winogron toczony jest olej o pysznym, świeżym smaku i zbawiennych dla zdrowia właściwościach, dostępny w Dziale Dobrej Żywności w Ogrodzie Łobzów.

Spacerując aleją Konarową w stronę Klasztoru Kamedułów przyjrzyjmy się, jak umiejętnie prowadzona jest uprawa winogron i jak ciężkie, wielkie grona zwisają już ciężko tuż nad ziemią.

Już na wiosnę na Blogu Ogrodu Łobzów pełna instrukcja sadzenia i odmian winorośli właściwej prosto z winnicy ‘Magdalenka’.

Podobne wpisy