Spanie przy otwartym oknie gwarantuje zdrowy sen. Ponieważ jednak zachciało nam się teatrów i oper i wybraliśmy mieszkanie w mieście, to o uchyleniu okna zimą możemy pomarzyć. Jak poprawić jakość snu oprócz diety, ćwiczeń i medytacji? Oczywiście z pomocą pewnych gatunków roślin.
Zbliża się czas zimowego letargu. Czas, kiedy sypialnia staje się naszym ulubionym pokojem. Jeśli kochamy rośliny, dlaczego by nie zamienić sypialni w dżunglę? Spokojnie. Być może przypominamy sobie, jak ktoś-kiedyś-komuś mówił, że “kwiatków w sypialni lepiej nie trzymać”. To prawda. Większość roślin nocą (tak jak my) wydziela CO2 w trakcie fotooddychania.
Do sypialni zaprosić powinniśmy tylko rośliny z dwóch grup:
wytwarzających więcej O2 niż zużywają;
zużywających CO2 w nocy, czyli tzw. rośliny CAM.
Co to są rośliny CAM?
CAM-(Crassulacean acid metabolism) w wielkim uproszczeniu to jeden z typów fotosyntezy, występujący głównie u kserofitów np. sukulentów, niektórych gatunków z rodziny ananasowatych i epifitów, w tym storczyków, oplątw. Dzięki zamkniętym aparatom szparkowym roślina oszczędza wodę, przeprowadzając asymilację CO2 nocą.
Oto 5 roślin, które poprawią jakość powietrza w sypialni:
1. A l o e s
Kojące działanie aloesu odnosi się nie tylko do naszej skóry, ale też i snu. Ten prosty w uprawie sukulent wytwarza tlen także w nocy, zatem może stać nawet tuż obok łóżka – na nocnym stoliku.
2. S a n s e v i e r i a
Wężownica wytrwa dzielnie nawet w niezbyt jasnej sypialni. Od czasu do czasu wilgotną ściereczką oczyśćmy jej szablowate pędy.
3. Święty f i g o w i e c
Pod owym drzewem medytował Budda. Zapewne nie raz zdarzyło mu się zdrzemnąć. Figowiec ten we wczesnej fazie rozwoju fukcjonuje jako epifit i w tej postaci bazuje na fotosyntezie typu CAM.
4. S c h l u m b e r g e r a
Bożonarodzeniowy kaktus świetnie czuje się na chłodnym parapecie. Zimą przypada pora jego kwitnienia – jak miło będzie tuż po przebudzeniu zobaczyć barwne kwiaty!
5. A r e k a
Palma ta produkuje tyle tlenu, że mimo fotooddychania zostawia sporą nadwyżkę życiodajnego pierwiatka w powietrzu. Ze względu na spore rozmiary lepiej ustawić ją w przestronnej sypialni.