social social social

Poniedziałek - sobota 9:00 - 18:00

Niedziela handlowa 9:00 - 15:00

Poznaj sklep stacjonarny

Poniedziałek - sobota 9:00-18:00 | Niedziela handlowa 9:00-15:00

5 barwnych Dereni

28.09.2021 | Bez kategorii

 

 

Oj, wielkim byłoby wyzwaniem skomponowanie całorocznie atrakcyjnego klombu czy też mieszanej rabaty, gdyby z pomocą nie przyszły barwne derenie. Szczególnie jesienną porą, kiedy większość roślin sposobi się do drzemki, a w ogrodzie robi się jakoś tak nudno. Jednak wystarczy kilka dereni, by do wiosny dawać nam powody do uśmiechu.

 

 

PSIE DREWNO


Dereń /Cornus sp./ po angielsku nazywany jest psim drewnem (ang. dogwood). Skąd taka nazwa? Czy to jakiś ulubiony psi krzew? Dereniowy patyk do gryzienia z pewnością byłby dla psa świetnym prezentem (drewno derenia jest bardzo twarde, a zawarte w nim substancje mają korzystny wpływ na zęby i dziąsła, najlepsze tego typu właściwości ma dereń jadalny). Okazuje się jednak, że słowo dog w tym przypadku oznacza szpikulce rzeźnicze, które wykonywano właśnie z prostych, sztywnych pędów derenia. Zatem jeśli w czasie grillowania w ogrodzie braknie nam patyczków, nadziejmy je na dereniowe pędy.

 

Poza praktycznym zastosowaniem, pędy dereniowe to jeden z najcenniejszych elementów dekoracyjnych w sezonie smutnej bezlistności. Dereń także gubi liście, ale w przeciwieństwie do pozostałych roślin – wiele na tym zyskuje. Wiosną jego kwitnienie jest raczej dyskretne – kwiatostany białe, subtelne, nie rzucające się w oczy (poza dereniem kousa oczywiście, ale o tym kiedy indziej). W sezonie, nawet w pstrolistnych odmianach, dereń stanowi raczej wierne tło dla innych roślin np. kwitnących bylin. Za to jesienią… jesień to jest jego czas. Najpierw płomienne przebarwianie liści, stopniowo zrzucanych, by odsłonić unikatowo piękne, barwne pędy.

 

 

5 BARWNYCH DERENI

 

Dereni zarówno gatunków, jak i odmian jest znacznie więcej niż 5. Jednak te, które zostały tu wymienione zasłużyły na wyróżnienie:

 

#1 Cornus alba (dereń biały) 'Aurea’

Czereśniowe pędy zdobią sezonowo energetycznie cytrynowo żółte liście. Krzew stosunkowo niewielki, dorastający do 2m wysokości, rozrastający się na szerokość.

 

#2 C. kousa (d. kousa)

Jesienną porą dereń kousa zdobią uszypułkowane, krągłe owoce w malinowym kolorze. Liście wybarwiają się od brzegów, wyglądając jakby były umazane w śliwkowym powidle. Krzew ten sadzimy na osłoniętym, lecz dobrze widocznym miejscu w ogrodzie. Dorasta do 5m wysokości, dlatego śmiało możemy stosować go jako soliter.

 

#3 C. alba (dereń biały) 'Spaethii’

Bardzo mocny akcent kolorystyczny. Pędy pomidorowe, ulistnienie o serowo żółtych brzegach z zieloną plamą wewnątrz. Pełnię pstrokatości osiąga nawet w półcieniu. Dorasta do 3m wysokości i szerokości.

 

#4 C. sanguinea (d. świdwa) 'Midwinter Fire’

Kilka sztuk derenia w tej odmianie warto posadzić w różnych warunkach nasłonecznienia, by obserwować ciekawe niuanse kolorystyczne. W pełnym słońcu dereń ten rośnie wolniej, a pędy jego będą karminowe. W półcieniu barwa staje się miedziana, morelowa, seledynowa. Jesienne wybarwienie liści także jest bardzo urozmaicone. A gdyby jeszcze było za mało ozdób, na pędach długo utrzymują się czarne owoce.

 

#5 C. sericea (d. rozłogowy) 'Flaviramea’

Mocno rozłożysty krzew – panoszy się nawet na szerokość 4m, warto zatem mieć go pod kontrolą. Pędy oliwkowe, seledynowe. Warto co 2 lata przyciąć wiosną krzew aż do nasady. Z łatwością odbije, a unikniemy wizualnego bałaganu i zbyt zagęszczonego pokroju.

 

Poza dereniem kousa, krzewy z rodzaju Cornus cechuje imponująca wręcz żywotność i szeroka tolerancja odnośnie siedliska. Dobrze rośnie niemal na każdym podłożu i w każdym nasłonecznieniu. Na glebach podmokłych może stać się wręcz ekspansywny (pokładające się pędy łatwo się ukorzeniają tworząc dereniowe zarośla). Warto mieć to na uwadze wybierając miejsce dla tego krzewu. Z drugiej strony w krótkim czasie z pomocą dereni uzyskamy swobodny żywopłot, który jesienno-zimową porą będzie wyglądał jak zapora ogniowa 🙂