Ferie zimowe to idealny czas do nadrobienia zaległości w nauce – wie o tym każdy kujon. Dlatego na dziś przygotowaliśmy 3 lektury ogrodnicze, które przyjemnie będzie przeczytać w ramach nastrajania i sposobienia się do nadchodzącego sezonu. Albo po prostu by nakarmić miłość do książek i do ogrodnictwa za jednym zamachem.

SEKRETY WYGADANE…

To jedna z tych książek, którą najlepiej czyta się w trakcie zimowego pobytu za miastem. W chacie z dębowych bali, przy kominku, z widokiem na świerkowy las.

Autor – Peter Wohlleben (nazwisko to z niemieckiego można przetłumaczyć jako: „dobre życie”) – jest leśnikiem, który bardzo długo pracował w lesie, nie dostrzegając Lasu. Aż pewnego dnia, oprowadzając po swoim rewirze turystów dostrzegł zachwyt w ich oczach. A potem sam przypomniał sobie i poczuł na nowo ową głęboką jak korzenie starych drzew fascynację. Postanowił chronić lasy, zdradzając ich tajemnice.

Czytając krótkie, treściwe rozdziały stopniowo nabieramy zrozumienia i miłości do leśnej biocenozy. Zarazem im więcej sekretów drzew poznajemy, tym więcej pytań w naszej świadomości „wyrasta” – jak grzyby po deszczu. Bowiem według autora: grzyby i grzybnia – to leśny internet…

RÓŻANE RABATY

Niestety – nie ma tu wierszy o „różach na górze”. Co nie zmienia faktu, że jest to naprawdę doskonale opracowany katalog sygnowany przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni.

Idealna propozycja dla Wielbicieli i Fanatyków Róż oraz dla każdego, kto planuje w 2020 roku założyć Różany Ogród z prawdziwego zdarzenia. Katalog zawiera logiczne, tabelaryczne zestawienia, sprawdzające się w praktyce zestawienia nasadzeń mieszanych oraz szczegółowy indeks 250 gatunków i odmian róż, dostępnych na polskim rynku ogrodniczym. Dlaczego akurat te 250? Bowiem to właśnie one najlepiej dają sobie radę w naszej strefie klimatycznej.

Róże uporządkowano według 5 grup:

wielkokwiatowe
wielokwiatowe
okrywowe
pnące
parkowe

W ten sposób szybciej odnaleźć różę idealną do planowanej funkcji. Każdą różę podziwiamy na fotografii. Następnie doczytać możemy jakie osiąga gabaryty, kiedy dokładnie kwitnie, czy jej kwiaty są wonne i czy warto ją sadzić – tzn. czy nie zapada na czarną plamistość, mączniaka i inne zarazy. Katalog pomoże nam zatem podejmować dobre decyzje. W kwestii róż.

Czytając krótkie, treściwe rozdziały stopniowo nabieramy zrozumienia i miłości do leśnej biocenozy. Zarazem im więcej sekretów drzew poznajemy, tym więcej pytań w naszej świadomości "wyrasta" – jak grzyby po deszczu. Bowiem według autora: grzyby i grzybnia – to leśny internet…

BOTANICZNA MAGIA

Tę książkę bierze się w ramiona i tuli. Jest po prostu piękna. Zachwycające i rozczulające w każdym detalu ilustracje Katie Scott kuszą, by wyciąć je z książki i oprawić w ramki – niech zdobią gabinetowe ściany. Ale książek niszczyć nie wolno – to zbrodnia! Zatem lepiej przyjrzeć się i zagryzając język samemu spróbować sztuki rysowania i malowania roślin. Bogactwo tego świata jest niezmierzone. Książka w fascynujący sposób prowadzi nas przez dzieje Królestwa Plantae. Śledzimy palcem genealogiczne drzewa, zachwycamy się sagowcami, wąchamy stronę z waniliowym storczykiem.

Mieć tę książkę w bibliotece to jak mieć na półce Ogród.

Podobne wpisy