Światło dla roślin
15.09.2020 | Bez kategorii
Aby dobrze rozpocząć swoja przygodę z zakupioną rośliną, powinniśmy zapewnić jej między innymi odpowiednią ilość światła, najlepiej zbliżoną do tej, jaką ma w naturze. Warto więc zapoznać się z pochodzeniem zakupionego okazu oraz rozejrzeć po mieszkaniu i ocenić jakie warunki świetlne w nim panują. W związku z tym, że na pierwszy rzut oka nie jest to wcale takie proste, gdyż składa się na to wiele czynników, postanowiliśmy choć trochę Wam to zobrazować.
CO TO JEST STANOWISKO SŁONECZNE, JASNE ZE ŚWIATŁEM ROZPROSZONYM, PÓŁCIENISTE I CIENISTE LUB GŁĘBOKI CIEŃ?
Stanowiska słoneczne
To miejsca, gdzie przez cały dzień lub jego większą część słońce świeci bezpośrednio, a naszej roślinie śmiało moglibyśmy założyć okulary przeciwsłoneczne i zastosować krem z filtrem UV 50 😀. Najwięcej słońca znajdziemy na parapetach od strony południowej, południowo-zachodniej i zachodniej przy założeniu, że nic nie przysłania tego okna.
Stanowiska jasne ze światłem rozproszonym
Tutaj jest bardzo jasno, a słońce, bezpośrednio świeci tylko przez kilka godzin dziennie, przenika przez różne przeszkody np. przezroczyste firanki czy rolety dzienne, jest rozpraszane przez budynki bądź korony drzew rosnących przed naszym domem. Takie warunki mogą też występować w bliskiej odległości od okien z bezpośrednim nasłonecznieniem. Przez większość roku światło rozproszone panuje na wschodnich i północnych parapetach.
Stanowiska pół-cieniste
Na stanowiskach półcienistych światło może być bezpośrednie lub rozproszone, ale tylko przez ok. 2-3 godziny w ciągu dnia. W pobliżu okna północnego, wschodniego, gdzieś za zasłoną a także w odległości od okien nasłonecznionych o około 1-1,5 m.
Stanowiska cieniste
I choć dla nas wydaje się być tu w miarę jasno, to dla większości roślin światła jest tu już za mało. Do cienistych miejsc zaliczymy te oddalone od okna słonecznego o więcej niż 2 m, lub takie gdzie bezpośrednie czy pośrednie światło słoneczne nie dociera w ogóle lub przez bardzo krótko. Cieniste są też wszelkie miejsca pod parapetami, za regałami, pomieszczenia z ciemnymi ścianami oraz najbardziej oblegane – kąty pokojów z małymi oknami – stanie w kącie za karę nigdy nie należało do rzeczy przyjemnych. Nie róbmy więc tego naszym roślinom lub dobierzmy gatunki, które zniosą takie warunki.
Głęboki cień
Takie miejsca totalnie nie nadają się do zazieleniania. Zaliczyć tu możemy wszelkie pomieszczenia bez okien – choćby najbardziej popularną wśród naszych klientów – ŁAZIENKĘ! Rośliny do przeżycia potrzebują przeprowadzać fotosyntezę, a bez światła nie jest to możliwe. Jeśli jednak roślina w takim miejscu to Wasz „must have”, to koniecznie zapoznajcie się z tematem sztucznego doświetlania.
Mamy nadzieję, że udało nam się wytłumaczyć to, co zwykle staramy się Wam przekazać w czasie wspólnego wybierania roślin w naszym sklepie stacjonarnym, jeśli jednak wciąż macie wątpliwości – zapraszamy na Przeskok 16, gdzie zawsze służymy pomocą i radą. ❤️
Ogrodniczo pozdrawiamy,
EKIPA OGRODU ŁOBZÓW 🙂